'Laubali üslupla dış politika götürülüyor'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin AB'ye liman açma önerisini sunarken Cumhurbaşkanı'na ve Genelmurmay'a bilgi vermediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, hükümetin AB'nin müzakerelerini askıya alma girişimini kırmak için Kıbrıs'ta taviz vermeye hazır olduğu izlenimi vermesinin tehlikeli bir sürüklenme olduğunu söyledi. Bir liman ve havaalanının açılması durumunda, Türkiye'nin AB ile yürütülen müzakerelerin Kıbrıs şartına bağlanmasını kabul etmiş olacağını savunan Baykal, "Kıbrıs ödünü veriyorsan, bundan sonra AB artık Kıbrıs'ı da söyler, Ege'yi de söyler, Güneydoğu'yu da söyler, azınlıkları da söyler, her şeyi söyler" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün kafa kafaya vererek bu yanlışı birlikte yaptıklarını ifade eden Baykal, son teklifin, devletin kurumları ve yetkili organlarının devre dışı bırakılarak, herkesin bilgisinin dışında yapıldığını kaydetti.

Teklifin ortaya çıkmasından sonra Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın, kendilerine bilgi verilmediğini açıkladığını hatırlatan Baykal, "Anlaşıldı ki ortada devlet yönetme anlayışıyla bağdaşmayan, laubali bir dış politika götürme tarzı var'' diye konuştu. Baykal, gündeme getirilen önerinin daha önceki politikalara göre bir kırılma olduğunu vurgulayarak, bu konuda bir taviz verilmesi durumunda gerisinin çorap söküğü gibi gelmeye başlayacağını dile getiridi.

Başbakan Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanı'na görüş mü soracağım" şeklindeki sözlerini eleştiren Baykal, "Karamanlis'ten görüş alıyor Sayın Başbakan... 'Cumhurbaşkanına görüş mü soracağım?' diyor, Putin'e görüş soruyor, Karamanlis'e görüş soruyor Sayın Başbakan... Tabi bu skandal, hiç olmaması gereken bir şey. İşin ciddiyetinin kavranmadığını gösteren bir durum'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, bu süreçte Cumhurbaşkanı'na, Ana Muhalefete, Rauf Denktaş'a yönelik 'yakışıksız, kaba ve küstahça' bir üslup kullandığını ileri süren Deniz Baykal, ''Bir başbakana yakışan üslup değildir. Kaba, küstahça bir üsluptur. Cumhurbaşkanı'na, anamuhalefete, Denktaş'a yönelik yakışıksız bir üsluptur. Bu üslupla konuşan başbakan. Şimdi Cumhurbaşkanı olacağım gayreti içinde. Başbakanken ne yaptı, cumhurbaşkanlığını verirseniz neler olur, milletimizin takdirine sunuyorum'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın AB ile yürütlen müzakereleri Lozan müzakerelerine, kendisini de İsmet İnönü'ye benzettiğini dile getiren Deniz Baykal, ''Kendi konumunu da İsmet İnönü'ye benzetmez mi, bu öldürür'' dedi. Baykal, Erdoğan'ın, İsmet İnönü adını düşünüp, taşındıktan sonra ağzına almasını, İnönü'yü rahat bırakmasını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious