Lavro'dan Türkiye'ye dostluk mesajı!

Lavro'dan Türkiye'ye  dostluk mesajı!.12073
  • Giriş : 02.09.2008 / 16:29:00
  • Güncelleme : 02.09.2008 / 16:34:15

Dışişleri Bakanı Babacan'la görüşen Rus meslektaşı, Türkiye'ye dostluk mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ''Kafkasya sorunu bağlamında, biz Türkiye'nin bu süreci ilerletme çabalarını takdirle karşılıyoruz'' dedi.

Lavrov, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilerinin her zaman dostane bir güven ortamında cereyan ettiğini belirtti. İki ülke arasındaki siyasi diyaloğun yüksek tempoda devam ettiğine dikkati çeken Lavrov, Türkiye'ye son 3 ayda ikinci ziyaretini yaptığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yıl sonunda Rusya Federasyonu'na yapacağı ziyareti hatırlatan Lavrov, görüşmede bu ziyaretle ilgili hazırlıkların da ele alındığını belirterek, ''Bu ziyaretler ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak'' dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin rekor düzeyde geliştiğini, devlet başkanları tarafından konulan 25 milyar dolar dış ticaret hacmi seviyesine çıkma hedefini gerçekleştirmeyi umduklarını belirten Lavrov, iki ülke arasındaki yatırım ve işbirliğinin de günden güne geliştiğini söyledi.

Rus turistlerin Türkiye'ye akınının devam ettiğini, geçen seneki 2,5 milyon kişilik rekorun bu yıl aşılacağını kaydeden Lavrov, Rusya'nın, Türkiye'nin hem bir numaralı ticaret ortağı, hem de harika bir tatil merkezi olduğunu kaydetti.

GÜNEY OSETYA VE ABHAZYA
Lavrov, iki ülke arasındaki ilişkilerde hedefin ''çok boyutlu ileri ortaklık temelinde işbirliği'' olduğunu vurguladı.

Görüşmede Kafkaslar'daki sorunları da değerlendirdiklerini belirten Lavrov, şöyle devam etti:

''Her şeyden önce barışın, emniyetin, sükunetin bölgede idame ettirilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Maalesef bölgedeki diğer ülkeler Rusya Federasyonu gibi hareket etmeyebiliyor. Uluslararası yükümlülükler ihlal ediliyor. Güney Osetya'ya karşı saldırılar gördük. Bu da binlerce insan ve onlarca barış gücü gönüllüsünün hayatına mal oldu. Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması bu koşullarda tek çıkar yoldu. Bu Abhazya ve Güney Osetya'nın güvenliğini korumakla kalmayacak, aynı zamanda bu halkların varlığını sürdürebilmelerinin de tek alternatifidir.''

Konu hakkında ikili işbirliği ve diyaloğun geliştirilmesi yönündeki niyetlerini ortaya koyduklarını ifade eden Lavrov, şunları söyledi:

''Kafkasya sorunu bağlamında, biz Türkiye'nin bu süreci ilerletme çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ankara'nın yeni bir işbirliği platformu oluşturulması teklifini ele aldık. Bunu destekliyoruz. Bu alanda mekanizma oluşturulması konusunda yapılan çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Ve tabii ki, bunun için gerekli koşulların sağlanması gerek. Güney Osetya'ya karşı saldırganlığın olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması gerekir. Ancak, ortaklarımızla karşılıklı işbirliği ve anlayış temelinde mutabıkız. Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu konusunda, bakanlar ve uzmanlar düzeyinde bu konulardaki görüşmelerin devam etmesine karar verdik.''

Görüşmede, bölgesel konuların da ele alındığını belirten Sergey Lavrov, Karadeniz bölgesinde kurulan mekanizmaların da aktif bir şekilde kullanılması gerektiğini, Karedeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) gibi işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda da mutabakata vardıklarını bildirdi.

Lavrov, Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde bir çözümden yana olduklarını vurguladı, İran konusunda ise bu ülkenin nükleer programı çerçevesindeki sorunun barışçıl şekilde çözülmesini arzu ettiklerini söyledi. Lavrov, ''Biz ileride de Türkiye ile sıkı bir işbirliği içinde olmak istiyoruz. Sadece siyasi, ekonomik ve ticari değil, kültürel anlamda da bunu devam ettirmek istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*