Lavrov: ' ABD, İran'a saldırmayacak'

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

ABD ziyaretinden dönen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazeteciler gezisiyle ilgili değerlemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de Başkan Bush ile görüşen Sergey Lavrov, Kosova konusunda mutabakata varamadıklarını ancak, İran konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Washington'un İran'a saldırma niyetinde olmadığını belirten Lavrov, "Bölgedeki asker sayısının yükseltilmesi konusunu sorduk. İran'a savaş açmayacağını söyleyen Washington yönetimi, askerlerin sayısını Orta Doğu sorununun çözümünde daha etkili olabilmek için yükselttiklerini ifade ettiler ." diye konuştu.

Washington yönetimiyle İran nükleer program konusunda tutumlarının BM Güvenlik Konseyi tarafında çözülmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardıklarını belirten Lavrov, "Ayrıca ABD'nin İran'la işbirliği yapan Rus şirketlerine uyguladığı yaptırımları kaldırması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. İran'a gönderdiğimiz ürünlerin hiçbiri, uluslararası anlaşmalara ters değil." dedi.

Kosova durumu konusunda ise Rusya'nın ABD ile farklı firiklere sahip olduğunun altını çizen Lavarov, "Bize göre bu sorun karşılıklı mutabakatla çözülmesi gerekirken, ABD Kosova sorunun BM Güvenlik Konseyi tarafından çözülebileceğini inanıyor" dedi.

Genel itibariyle görüşmelerin olumlu hava içinde geçtiğini kaydeden Bakan Lavrov, atom silahı üretmeme konusunda gereken kuralları dürüstçe yerine getiren ülkeler için atom enerjisi üretimi konusunda da mutabakata vardıklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un ABD'yi ziyareti esnasında Bush, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne girmesini olumlu bulduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious