Lavrov: İran için çözüm şansı var

Lavrov: İran için çözüm şansı var.11184
  • Giriş : 02.06.2009 / 16:21:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni ABD yönetiminin İran'a yönelik yaklaşımının bu ülkenin nükleer programıyla ilgili sorunun çözüm şansını yükselttiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Lavrov, ülkesini ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programının barışçıl amaçlı olduğuna dair dünya kamuoyunun ikna edilmesi gerektiğini ve bu konuda Lieberman'a Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya ile birlikte attığı adımları anlattığını söyledi.

İran'dan müzakerelerin yeniden canlandırılması önerilerine olumlu yanıt beklediklerini kaydeden Lavrov, "Yeni ABD yönetiminin tutumu sayesinde şu an bu konuda çok iyi bir şansımız var" dedi.

Rusya ve İsrail'in Mısır'ın Gazze Şeridi sorununu çözme çabalarını desteklediğini vurgulayan Lavrov, "Tarafların daha önce Yol Haritası çerçevesinde belirlenen bazı adımları atma konusunda hazır olduklarını duyduk. Gazze Şeridi'ndeki sorunlara gelince, Rusya ve İsrail, Mısır'ın bu sorunu çözme çabalarını destekliyor" diye konuştu.

Lavrov, Rusya'nın üçüncü ülkeler aracılığıyla silah satmadığını belirterek, "Rusya aracılar vasıtasıyla silah satmaz. Diğer ülkelerle askeri ve teknik işbirliğimiz ulusal ve uluslararası kurallara çok katı bir şekilde uygundur. Orta Doğu'ya silah satışı konusunda da istikrarı ve mevcut güçler dengesini bozmama ilkesine göre hareket etmekteyiz" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman da yaptığı açıklamada, iki ülkenin 18 yıl önce başlattığı diplomatik ilişkilerin "belki de en iyi dönemini" yaşadığını belirtti.

Rusya'da doğup büyüyen ve Rusçayı mükemmel derecede konuşan Lieberman, İsrail-Filistin sorununa çözümün sadece bölgedeki genel durumun hesaba katılması halinde bulunabileceğini belirterek, İsrail'in Suriye ile "hemen şimdi" görüşmeye hazır olduğunu, ancak bu görüşme için herhangi bir ön koşul öne sürülmemesi gerektiğini söyledi.

Lavrov ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev tarafından kabul edilen Lieberman, Başbakan Vladimir Putin tarafından da St. Petersburg kentinde kabul edilecek.

Medvedev, Lieberman'ı kabulünde yaptığı açıklamada, "Ülkelerimiz arasındaki geleneksel dostluğun güçlenerek gelişmesini ve her yönde ilerlemesini umuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*