Lavrov: İşbirliği füzelerden güvenli

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov hiçbir güvenlik sisteminin işbirliğinden daha güvenli olamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lavrov tek bir ülkenin güvenliğini diğerlerine rağmen sağlamanın sadece bir yanılsama olduğunu belirterek, "Hiç bir şey uluslararası işbirliğinden daha güvenli olamaz." dedi. Rusya Dışişleri Bakanı bunun için potansiyel nükleer ve füze saldırılarına karşı Avrupa Füze Savunma Sistemine Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin de dahil olması gerektiğini söyledi.

Erivan Devlet Üniversitesi'nde konferans veren Rusya Dışişleri Bakanı, "Avrupa'da tek taraflı bir savunma stratejisi geliştirmek parçalanmaya neden olur." uyarısında bulundu. Lavrov, stratejik, teknolojik ve politik olarak işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, "Rusya potansiyel tehlikelere karşı birlikte hareket etmeye her zaman önem vermiştir. Yalnız burada doğru olan tehlikenin gerçek olması ve işbirliğinin kollektif olmasına önem veriyoruz." dedi.

Lavrov geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı George W. Bush'un füze sistemi ile ilgili teferruatlı görüştüklerini belirterek, "Savunma sistemlerinde NATO ve Rusya'nın işbirliği içinde olmasını ümit ediyoruz." dedi.

RUSYA-AB STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINA POLONYA'DAN VİZE SİNYALİ

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada Polonya'nın Rusya ile yürütülen stratejik işbirliği anlaşması görüşmelerini veto etmeyeceği belirtildi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Johannes Laitenberger AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile görüşmelerinden olumlu izlenim edindiklerini ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı sözcüsü Mihail Kaminin Polonya'nın vetoyu kaldırmasının doğru yönde atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti. Kaminin açıklamasında konu ile ilgili resmi teyit beklediklerini de söyledi.

AB yeni üyelerinden Polonya geçen yıl sonunda Moskova ile yürütülen işbirliği anlaşmalarını veto etmişti. 2006 yılı sonunda tamamlanan stratejik işbirliği anlaşmaları Moskova'nın Polonya'dan ihraç ettiği tarım ürünleri ve ete yasak getirmesi üzerine Varşova engeline takılmıştı. Polonya Moskova'nın ihraç yasağını siyasi olarak değerlendiriyor ve Moskova'yı ekonomik baskı uygulamakla suçluyordu. Eski Komünist Bloku ülkelerinden Polonya ve Rusya arasındaki ilişkiler Varşova'nın 2004 Mayıs'ında AB üyesi olmasının ardından kötüleşmeye başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious