Lavrov: Tarihi yeniden yazmak istiyorlar

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Lavrov, son dönemde bir kısım ülkelerin II.Dünya Savaşı'nda ölen askerlerin anısına saygı duymadıklarını ve tarihi yeniden yazma çabası içinde olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törende konşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tüm dışişleri bakanlığı çalışanlarının Sovyet dönemi hatıralarına sahip çıkmaya çağırdı. Lavrov NATO ve Avrupa Birliği ülkelerini de bu tür gelişmelere göz yummakla suçlayarak, "Büyük vatan mücadelesinde hayatını kaybeden atalarını Rusya hiçbir zaman unutmayacak." dedi.

POLONYA DA SOVYET DÖNEMİ ANITLARINI KALDIRACAK

Rusya Polonya'yı II. Dünya Savaşı hatıralarına medeniyet açısından saygı duymaya çağırdı. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosachev, Polonya meclisinde görüşülen sosyalist döneme ait anıtların kaldırılmasını çabalarını eleştirdi. Kosachev açıklamasında bu yasa tasarısı da başarılı olursa bu II. Dünya Savaşını kaybeden Hitler'in aradan altmış yıl geçtikten sonra yeniden anti-Nazist bloka karşı üstünlük kurmaya başladığının bir göstergesi olacak uyarısında bulundu.

Kosachev, "Polonya halkı Estonya örneğini takip ederse ve II. Dünya Savaşı'nda elde edilen zafere rağmen bunu gerçekleştirirlerse bunu modern tarih affetmeyecektir." dedi. Başkan Polonya'nın bu yasa teklifini geçirmemesini ümit ettiklerini, populism ya da heyacana kapılmadan medeni bir şekilde tartışıldıktan sonra tasarının reddedilmesinin geçmişin hatıralarına saygının bir gereği olduğunu kaydetti.

Estonya başkent Tallinn'de bulunan 'Bronz asker' heykelini kaldırması sonucu çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybetmiş ve binden fazla etnik Rus da göz altına alınmıştı. Rusya da buna karşılık ekonomik tedbirler alınması düşünülürken Kremlin yanlısı gençlik örgütleri de Moskova'da bulunan büyükelçilik binasını kuşatma altına alarak elçiliğin çalışmalarını engellemişlerdi.

RUSYA 9 MAYIS ZAFER BAYRAMI'NA HAZIRLANIYOR

Doğu Avrupa ülkelerinde Sovyet hatıralarına yönelik saldırıların arttığı dönemde daha fazla ilgi gösterilen Zafer Bayramı geniş katılımlı programlarla kutlanacak. Başkent Moskova'nın tüm caddeleri ve meydanlar bayraklar ve afişlerle süslenirken Kızıl Meydan da Çarşamba günü yapılacak törenlere hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious