Lazer tedavisi kör edebilir!

Lazer tedavisi kör edebilir!.5102
  • Giriş : 01.04.2008 / 11:41:00

Uzmanlar, hastalığın tam olarak teşhis edilmeden uygulanan lazerin görme kaybına neden olabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Göz Uzmanı Dr. Aylin Ertan, gözlüklerinden kurtulmak amacıyla lazer tedavisi görmek isteyen hastalara uyarıda bulunarak, hastalığın tam olarak teşhis edilmeden uygulanan lazerin görme kaybına neden olabileceğini bildirdi.

Dr. Ertan, ORA adı verilen yeni cihazla hastalığı tam anlamıyla tespit ettiklerini söyleyerek “Cihaz doğru hastaya lazer uygulamamızı sağlıyor” dedi.

Kudret Göz Hastanesi Başhekimi Dr. Aylin Ertan, yaptığı açıklamada hastalığın tam olarak teşhis edilmeden uygulanan lazerin görme kaybına yol açacağını belirterek “Lazer operasyon sonrasında lazere bağlı görme kaybı oluşmasına Extasiya diyoruz. Yani lazer yapılmaması gereken bir hastaya lazer uygulanırsa hasta görme kaybına uğrayabiliyor” dedi.

Ameliyat öncesi hastanın kornea sağlığı ve gözleriyle ilgili yeni verilerin elde edilmesi gerektiğine işaret eden Dr. Ertan, “Lazer tedavisi sırasında kornea dokusu bir miktar tıraşlanmaktadır ve ameliyat öncesi kornea yapısı hakkında doğru bilgiler alınmalıdır. Kornea yapısı hakkında geniş bilgi edinmek için 'Ocular Response Analyser' (ORA) olarak adlandırılan yeni bir cihaz kullanıyoruz. Bu cihaz gözümüzün kornea tabakasının biyomekanik özellikleri hakkında, gözün haritası hakkında bilgi veriyor” diye konuştu. Dr. Ertan, böylece doğru bilgilerle doğru hastaya lazer uyguladıklarını ifade etti.

HASTALIK OLUŞMADAN ÖNCE TESPİT EDİLEBİLİYOR

Dr. Ertan, cihazın hastalık daha oluşmadan önce hastalığı saptayabildiğini de bildirdi. Cihazın özellikle sinsi bir hastalık olan göz tansiyonu ölçümünde de kullanıldığını dile getiren Dr. Ertan, şunları söyledi:

“Gözdeki birçok özellik göz tansiyonunu etkiliyor. Sadece göz tansiyonunun derecesi glokom tanısını koymak için yeterli değil. Glokom çok sinsi bir hastalıktır. Kalıcı görme kaybı yapıyor. Bu yüzden doğru ölçümlememiz çok önemli. Günümüzde kullanılan göz tansiyonu ölçüm cihazlarının aksine ORA, kornea kalınlığı ve sertliği gibi ölçümü etkileyen faktörlerden bağımsız olarak göz tansiyonunun gerçeğe yakın olarak elde edilmesini sağlar. Bu da göz tansiyonunun doğru teşhisinde doktorlara yardımcı olmaktadır”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious