LDP'den birleşme çağrısı

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Cem Toker, genel seçimlerede yüzde 10'luk ülke barajını geçemeyeceklerini düşündükleri 8 partiye, aynı çatı altında seçimlere girme teklifi götürdüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Toker, yüzde 10 seçim barajının adaletsiz olduğunu kaydetti. Baraj nedeniyle küçük partilerin aynı çatı altınada birleşmeleri gereğine işaret eden Toker, bu sayede millet iradesinin meclise gireceğini savundu. Toker, ANAVATAN, DSP, HÜR Parti, Yurt Partisi, Sosyal Dekokrat Halk Parti (SHP), Halkın Yükselişi Partisi (HYP), İşçi Partisi'yle (İP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi'ne (ÖDP) teklif götürdüklerini ve parti yöneticilerinden olumlu izlerim aldıkları kaydetti.

Toker daha sonra sözerine şöyle devam etti: "Mecliste iki partili bir yapı var, 5 yıldan bu yana laiklik, Atatürkçülük tartışmaları yapılıyor. Biz kuru fasulye pilav yemekten bıktık . Siyasi partilere teklifimizi götürdük. Siyasi görüş ayrılıklarını bir yana bırakarak ANAVATAN ya da DSP çatısı altında bir araya gelinebileceğini önerdik. Proje başarılı olursa seçilecek 60 millitvekili seçim sonrası partilerine dönebilecek. Yeter ki millet iradesi meclise yansısın."

Bu girişimin iktidar için yapılan bir çalışma olmadığının altını çizen Toker, ancak bazı kişilerin bunun iktidar hareketi bile olabileceğini düşündüğünü anlattı. Toker, birleşme için önümüzdeki günlerde parti yöneticileri ile bir araya gelebileceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious