Le Figaro: Türkiye'yi ihmâl ediyoruz

Le Figaro: Türkiye'yi ihmâl ediyoruz.12977
  • Giriş : 24.01.2009 / 15:08:00

Türkiye, Çok İhmal Edilen İttifak" başlığıyla kaleme alınan makalede, "Ortadoğu'daki son kriz, doğalgaz sorunu ve İran ile ilgili uluslararası camianın endişelerinin giderilmesi konusunda Türkiye'nin kilit rol oynadığı" kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin meselesi

Ateşkesten sonra Gazze ile ilgili tartışmalara değinilen makalede, Suriye'nin önerdiği gibi, Mısır'ın değil, hem Filistin'in hem İsrail'in güvenebileceği Türkiye'nin ilave BM gücüne ihtiyaç duymadan bölgenin güvenliğini kontrol altına alabileceği ifade edildi.

Mısır'ın ordusuna güvenilemeyeceği savunulan makalede, Mısır ordusunun, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i "fazla ılımlı" bularak sert biçimde eleştirdiği belirtildi.

Nabucco projesinin önemi

Rusya ve Ukrayna arasındaki doğalgaz krizine atıfta bulunulan makalede, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacına, Rusya'ya gerek kalmadan, Türkiye'den geçecek Nabucco projesinin çare olabileceği vurgulandı.

Ukrayna ile yaşanan krizde haklı olmasına rağmen Rusya'nın tavrının tehlikeli olduğu ifade edilen makalede, Avrupa'nın bir alternatif yol bulmasının gerekli olduğu, bunda da Türkiye'den geçecek Nabucco gaz hattının önemli yer tuttuğu bildirildi.

'Lâik Türkiye Irak'ın istikarı için önemli'

Makalede, Türkiye'nin dikkat çekmeyen bir diplomasiyle Lübnanlı ve Iraklı Sünnileri ılımlı tarafa çekmek ve Şiilerle barıştırmak için çalıştığı belirtildi ve lâik Türkiye'nin Irak'ın istikrarı için de önemli rol oynayabileceği yorumu yapıldı.

İran'a ve Suriye'ye karşı Türkiye silahı

İran ile ilgili uluslararası kamuoyunun yaşadığı krize atıfta bulunulan makalede, "Tahran yönetimine etkili olarak tek karşı koyabilecek olan ülkenin de Türkiye olduğu" yorumu yapıldı.

Suriye ile ilişkilere de değinilen makalede, "Suriye'deki radikallerin etkisizleştirilmesinde yüzde 25 Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin etkisi varsa yüzde 75 de aktif Türk diplomasisinin rolü olduğu" ifadesine yer verildi.

'Avrupa Türkiye'ye sırtını dönmemeli'

Makalenin sonunda, "NATO'nun en önemli üyesi, İsrail'in müttefiki olan Türkiye'ye Avrupa'nın sırtını dönmemesi ve Avrupa'nın inşasında yer alması gerektiği" belirtildi.

Söz konusu sorunların çözülmesi halinde bütün dünyanın nefes alacağı ve bu durumun dünya ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağı ifade edilen makalede, bu sorunların aşılabilmesi için Türkiye'nin oynadığı rolün kesinlikle unutulmaması gerektiği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*