Le Monde: 'AB'nin AK Parti Davasına İlişkin Tutumu Garip'

Le Monde: 'AB'nin AK Parti Davasına İlişkin Tutumu Garip'.13535
  • Giriş : 25.04.2008 / 13:19:00

Le Monde gazetesi, Türkiye'nin AB müzakerelerinin ve Brüksel'in, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumunun "garip" olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olli Rehn'in dava konusunda yargıya yönelttiği eleştirilere dikkat çeken gazete, "Halbuki, Avrupa Birliği'nin sürekli savunduğu Hukuk Devleti'nde esas olanı, Anayasa'ya saygının yüceltilmesi ve yargının, gerekirse, hükümeti kınaması değil mi?" diye yazdı.

Türkiye'nin AB müzakerelerinin ve Brüksel'in AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumunun "garip" olduğu savundu. Le Monde gazetesi, Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn'in dava konusunda yargıya yönelttiği eleştirilere dikkat çekerek, "Halbuki, Avrupa Birliği'nin sürekli savunduğu Hukuk Devleti'nde esas olanı, Anayasa'ya saygının yüceltilmesi ve yargının, gerekirse, hükümeti kınaması değil mi?" diye yazdı.

Fransız Le Monde gazetesi, Türkiye-ABD konularındaki muğlaklıklara dikkat çektiği analizinde Türkiye-ABD müzakereleri ve AB'nin AKP hakkındaki kapatma davası üzerinde durdu. AB ile Türkiye'nin "garip" bir müzakere sürecinin yaşandığını savunan gazete, müzakerelerin yılda "iki oturum" ile sürdürüldüğünü, şimdiye kadar sadece altı başlığın açıldığına dikkat çekti.

Bu müzakereleri "garip" kılanın, gerçek bir ilerlemenin sağlanamaması olduğunu savunan gazete, sekiz başlığın askıya alındığını, Fransa'nın da "imtiyazlı ortaklık" seçeneğini de içermeyen başlıkların müzakere edilmesini reddettiğini anımsattı.

-AVRUPA KOMİSYONU'NA ELEŞTİRİ

"Başka bir deyimle söz konusu olan, ana zorluklardan kaçınan, müzakere hayalini sürdüren aldatıcı görüşmeler" diyen gazete, Thomas Ferenczi imzalı analizinde şöyle devam etti:

"Aynı biçimde Brüksel'in, Türk Anayasa Mahkemesi'nce laiklik aykırı faaliyetlerden dolay açılan ve iktidardaki partinin kapatılmasına ve yöneticilerinin siyaset yapmalarının yasaklanmasına yol açabilecek davaya ilişkin tutumu da gariptir."

Le Monde, Avrupa Komisyonu'nun da, Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn'in aracılığıyla demokrasinin ihlal edildiğini, sandıkta verilen yetkinin üstünlüğü üzerinde durduğunu ve davanın siyasi meselesi olduğu yolundaki ifadelerine dikkat çekerek şunları yazdı:

"Halbuki, Avrupa Birliği'nin sürekli savunduğu Hukuk Devleti'nde esas olanı, Anayasa'ya saygının en yüksek değer olarak yüceltilmesi ve yargının, gerekirse, hükümeti kınaması değil mi?"

Fransız gazetesi, hükümet açısından "tehditten kaçma" yolunun Anayasa'yı değiştirmek olduğunu öne sürerken, buna örnek olarak türban değişikliğini verdi.

-"ERDOĞAN'IN AYAK SÜRMELERİ KAYGI YARATIYOR"

Hükümetin, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması amacıyla bir değişiklik daha yapmak istediğini, AB'nin ise, ifade özgürlüğü gibi konularda reform beklendiğini belirten gazete, şu yorumu yaptı:

"Eğer, Avrupa Birliği'nin davranışı, soru işaretlerine yol açıyorsa, sayın Erdoğan'ın ayak sürtmeleri, kaygı yaratıyor. Burada mesele, Türk Başbakanın, ülkesini demokrasiye götürmeye kararlı olup olmadığını veya Türkiye'nin Avrupalı dostlarının, Türkiye'de de birçok kişinin korktuğu gibi "tırmanan İslamlaşma tehdidi'ni küçümseyip küçümsemediklerini bilmektir."

Le Monde, analizine son verirken de "Kuşkuların artmamasının önlenmesi için hem Ankara'da, hem de Brüksel'de, izahata ihtiyaç olduğunu da" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious