Le Monde: AKP'ye yasak gerçek bir hukuki darbe olur

Le Monde: AKP'ye yasak gerçek bir hukuki darbe olur.5336
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:36:00

Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Monde, AK Parti'nin kapatılması davasına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Le Monde gazetesi, AK Parti'ye açılan kapatma davasına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiği analizinde, "2007 yılındaki parlamento seçimlerinde oyların yüzde 46.6'sını elde eden bir partinin yasaklanması, gerçek bir hukuki darbe olur" görüşünü dile getirdi.

Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Monde, AK Parti'nin kapatılması davasına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiği analizinde, "2007 yılındaki parlamento seçimlerinde oyların yüzde 46.6'sını elde eden bir partinin yasaklanması, gerçek bir hukuki darbe olur" görüşünü dile getirdi.

DTP'nin de kapatılması halinde oyların yüzde 54'ünün "zalimce meşru sayılmayacağı" yorumunu da yapan gazete, buna karşın AK Parti'nin seçim zaferinin ardından türban yasağını kaldırmak için gösterdiği "ivediliğin" ülkenin laik ve liberal çevreleri ile partinin "gizli bir gündemi"nin olmasından kuşkulananların kaygılarını artırdığını yazdı.

Le Monde, AK Parti'nin hem "ekonomik liberalizmini hem de siyasi pragmatizmini kanıtladığını" belirtirken AK Parti'nin, Türkiye'nin ABD ve İsrail ile var olan "stratejik ittifakları"nı sorgulamaktan kaçınarak "olgunluk" gösterdiğini belirtti.

AK Parti'nin 2007 yılında memnun edici siyasi ve ekonomik bilançosu ve AB'ye erişme iradesi nedeniyle halk tarafından yeniden iktidara getirildiğini, şimdi ise bütün bunların riske girmesi tehlikesinin bulunduğunu belirten gazete, Müslüman bir ülkenin AB'ye katılmasına karşı çıkanların "iki yüzlülük" göstererek Türkiye'nin demokratik olgunluğunu sorgulamak için yargının AK Parti'ye yönelik "darbe"sini argüman olarak kullanmalarının beklenebileceğini de yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious