Le Monde: "Hukuk darbesi olacak"

Le Monde:
  • Giriş : 02.04.2008 / 21:25:00

Le Monde gazetesinde yayımlanan başmakalede, AK Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne açılan dava eleştirildi ve ''Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyenlerin bunu kullanacağı'' yorumu yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başmakalede, "Türkiye'nin eski hatalardan kurtulamadığı" görüşü savunularak, siyasi parti kapatma davalarının Türkiye'de sık sık gündeme geldiği hatırlatıldı.

AK Parti ile birlikte DTP hakkında da kapatma davası açıldığı belirtilen makalede, "demokratik yolla iktidara gelen bir partinin kapatılması hukuk darbesi olacak" ifadesi kullanıldı.

Laikliği savunmayı istemenin haklı olduğu belirtilen makalede, bununla birlikte, Irak'ta eski Baas Partisi'ne atıfta bulunarak, bu tür otoriter bir laikliğin de arzu edilen bir durum olmadığı kaydedildi.

AK Parti'nin kesinlikle muhafazakar olduğu, ancak ekonomi konusunda liberal, siyasi alanda da pragmatik bir parti olduğu hatırlatılan makalede, İsrail ve AB ile ilgili yapılan anlaşmalara atıfta bulunuldu.

Başmakalede, AK Parti'nin AB ile yakınlaşma isteğinin olumlu olduğu ifade edildi ve "bu yakınlaşmadan dolayı, AK Parti'nin ikinci kez tekrar iktidara geldiği" yorumu yapıldı.

Başmakalenin sonunda, bu davanın, AB hedefine de zarar vereceği ifade edildi.

İddianame kabul edilmişti

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious