Le Monde: Türkiye felakete koşuyor

Le Monde: Türkiye felakete koşuyor.5336
  • Giriş : 29.10.2008 / 22:18:00

Fransız Le Monde gazetesi, 'Türkiye felakete doğru koşuyor. Bu on yılda ikinci kez olacak' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin IMF'ye çağrı yapması ve güven tazelemesi gerektiğini belirten Fransız Le Monde gazetesi, 'Türkiye felakete doğru koşuyor. Bu on yılda ikinci kez olacak' dedi.

Türkiye'de AKP iktidarının krizi yönetme biçimini değerlendiren Fransız Le Monde gazetesi, 'Ankara IMF'ye çağrı yapmalı ve güven tazelemeli' başlıklı haberinde, 'Türkiye felakete doğru gidiyor' diye yazdı.

'Bu 10 yıldan daha az sürede ikinci kez olacak, ama Türk hükümeti krizi tek başına yönetmek istiyor' diyen gazete, AKP iktidarının yabancı yatırımlardan bıktığını ve IMF'den yardım isteme konusunda kendisini çekinceli gösterdiğini ifade etti.

Gazete, 'İşte bu da zaten sinirli yatırımcılara çok az güven veriyor' yorumunda bulundu. 2001 yılındaki ekonomik felaketi hatırlatan gazete, '2001 yılında dövizin çökmüş, bankalar katledilmişti, kredi vanaları kapatılmış ve ekonomi bozulmuştu. Türkiye bu senaryoyu yeniden yaşamaya izin veremez' dedi.

Yabancı dövizli şirketlerin borcunun 70 milyar dolar (55 milyar euro) olduğunun tahmin edildiğini kaydeden gazete, 'Zaten bu yıl dolar karşısında değerinin çeyreğini yitiren Türk lirasındaki tüm yeni zayıflıklar, çok sayıda şirketi iflasa götürecek. Petrolün yüksek değeri bu yılın gayrı safi milli hasılasının yüzde 5,7'sini yücelten bütçe açığını derinleştirdi. Enflasyon yüzde 10'a ulaştı. Analistler 2009 için yüzde 2,5 büyüme öngörüyor, diğer bir ifadeyle 2007'de gözlenenin yarısı' değerlendirmesini yaptı.

Ancak hükümetin IMF'ye çağrı yapmayı reddettiğini belirten gazete, 'Fonlar onu sertliğe sevk edecek, bu da Kürt bölgelerindeki yatırım olasılıklarını azaltacak, Mart ayındaki belediye seçimleri yaklaşıyor, Ankara aynı zamanda geniş bir mali manevraya sahip olmak istiyor' diye kaydetti.

'AKP'nin güvenirliliğini tazelemesi gerekecek' diyen gazete, 'IMF'nin geçmişte uygulamaya konulan programları çok etkin olmadı ama Türk makamlarının da bunda payı var: tüm angajmanlarını yerine getirmedi. IMF'nin kapsamlı ve uygun bir müdahalesi paranın düşmesi ve yeni bir krizi engellemeye yetecektir” tavsiyelerinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*