Leblebi festivalinde davetlilere 1 ton leblebi dağıtıldı

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Çukurköy beldesinde bu yıl 3.sü düzenlenen "Geleneksel Şaban Dede Leblebi ve Bahar Şenliğinde" 1 tonun üzerinde leblebi ikram edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şaban Dede Mesireliği'nde gerçekleşen etkinliklere Kütahya Milletvekilleri Hüsnü Ordu, Abdullah Erdem Cantimur, Soner Aksoy, Alaettin Güven ve Hasan Fehmi Kinay, Tavşanlı Kaymakamı Erol Türkmen, Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, AK Parti İl Başkanı Şükrü Nazlı, Tarım İl Müdürü Bekir Gencer, daire müdürleri ve Çukurköy Beldesi ile çevre ilçe, belde ve köylerden çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlikte konuşan Milletvekili Ordu, Kaymakam Türkmen festival ve şenliklerin halkın kaynaşmalarına vesile olan güzel etkinlikler olduğuna dikkat çekti. Çukurköy Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Koyun, leblebi diyarı beldede yapılan bahar şenlikleri ile halkın kaynaşmasının yanında yurt geneline leblebi pazarlayan esnafın tanıtılmasının da hedeflendiğine dikkat çekti. Beldede halkın büyük çoğunluğunun geçimini leblebicilik üzerinden sağladığını belirten Koyun, leblebisiyle ünlü olduğu söylenen Çorum iline bile leblebinin Çukurköy'den gittiğini söylemeden geçemedi. Koyun, davetlilere 1 tonun üzerinde leblebi ikram edildiğini söyledi.

Atatürk'ün 125. doğum yıldönümü dolayısıyla yarışmalar tertiplendi. Düzenlenen etkinliklerde yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve protokol mensuplarına onurluk takdim edildi. Şenlikte Tavşanlı Belediyesi Arslanbey Mehteran Bölüğü marşlar söyleyerek vatandaşlara mehter coşkusunu yaşattı.

Nazmi Sarı İlköğretim Okulu öğrencileri hazırladıkları yöresel figürlerden oluşan halk oyunları sahneledi. Fatih İlköğretim Okulu öğrencileri de yine danslarıyla şenlikte yerini aldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 'Geleneksel Şaban Dede Leblebi ve Bahar Şenliği'nde çekilişler yapılarak kazananlara çeşitli ödüller verildi. Şenlikte ağalık seçimi de yapıldı. Açık arttırmayı kazanan kişi şenliklerin bu yıl ki ağası olarak belirlendi. Açık arttırmayı 5 bin YTL bedel ile Kemal Korkmaz kazandı. Şenlikte kurban edilen koyunu ise Mehmet Akın 350 YTL'ye satın aldı. Şenlik yöre sanatçılarının sahne almasıyla devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious