Leipzig Kitap Fuarı'nda Türkiye atağa geçti

Leipzig Kitap Fuarı'nda Türkiye atağa geçti.8530
  • Giriş : 15.03.2008 / 23:49:00

Almanya'nın Leipzig kentindeki uluslararası kitap fuarında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığının standında, Türk yazarlar kitaplarından parçalar okuyor ve okurlarının sorularını yanıtlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazarlardan Ahmet Ümit ve Celil Oker, Türk polisiye romanları hakkında okurlarını bilgilendirdi. Asu Aksoy, Aslı Erdoğan, Tanı Bora, Reha Erdem ve Feridun Zaimoğlu da yaptıkları okumalarla hayranlarıyla buluştu.

Türk edebiyatı ve romanı konusunda soruları yanıtlayan yazarlar, Türkiye edebiyatını tanıtabilmek için uluslararası organizasyonlarda mutlaka yer alınması gerektiğini belirterek, fuarların bunun için önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti.

Yazarlar, bundan sonra daha geniş katılımlı organizasyonların yapılmasını da istedi.

Taksim Trio Leipzig'de

Fuar çerçevesinde klarnette Hüsnü Şenlendirici, bağlamada İsmail Tunçbilek ve kanunda Aytaç Doğan'dan oluşan "Taksim Trio" da Hotel The Westin'deki Türk gecesinde, enstrümantal müzik ziyafeti verdi.

Frankfurt Kitap Fuarı Genel Müdürü Jurgen Boos'un da katıldığı gecede Türk mutfağının zenginliği konuklara tanıtıldı.

Boos, "Türkiye, Türk kültürünü ve renklerini tanıtmakta geç kaldı. Türkiye'nin Batı ile kültürel ilişki kurması ve kültürünü tanıtması ekonomik, siyasi ve askeri yakınlığın çimentosu olacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Ahmet Arı da Türkiye'nin sahip olduğu kültür varlıklarını bütün dünyayla paylaşmaya hazır olduklarını bunun için de Avrupa'daki kültürel etkinliklere katılarak tanıtım yapacaklarını söyledi.

Arı, "Frankfurt Kitap Fuarına konuk ülke olarak katılmamız Türk kültürü ve edebiyatı için önemlidir. Organize ettiğimiz bütün etkinliklere katılımın yoğun olması bu sahada olan zenginliklerimizden kaynaklanıyor. İlgiden dolayı çok mutluyuz" dedi.

Leipzig Kitap Fuarı, yarın akşam sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious