Lejyoner kürtler

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Mesut Barzani, 70 bin kişilik peşmerge ordusu arasından seçtiği peşmergelerle kontrgerilla örgütü kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Peşmerge Kontrgerilla’sı, ABD Özel Kuvvetleri’nde görevli, gerilla savaşında deneyimli 20 subay eğitiyor. Yaşları 18 ile 30 arasında olan peşmergeler arasından gönüllülük esasına göre oluşturulan örgüt, eğitimlerini ağırlıklı olarak Erbil ve Süleymaniye’de sürdürüyor. Belirlenen eğitim programına göre her peşmerge kontrgerillası günde 4 saat dağ komando eğitimi alıyor. Silah eğitimi de alan peşmerge kontrgerillaları eğitimlerini Kuzey Irak’ın dağlık alanlarında ağır doğa koşulları altında sürdürüyor. Peşmergeler; yakın dövüş, şehir savaşı, sabotaj, bomba, bubi tuzağı, güvenlik, savunma, suikast, istihbarat ve karşı istihbarat konularında da özel eğitimden geçiriliyor. Peşmerge Kontrgerillaları ayrıca ABD özel kuvvetlerinin eğitim, tatbikat ve operasyonları içeren CD’ler ile eğitim alıyor.

30 KİŞİ PİLOT OLACAK

Peşmergelerden kurulu kontrgerilla grubunda görevli 30 kişi ise savaş pilotu eğitimi için seçilerek ABD ve İsrail’e gönderildi. Özel eğitimden geçirilecek olan peşmerge pilotlar, eğitim çalışmaları tamamlandıktan sonra Kuzey Irak’a dönecekler.

Rambo filmleri izliyorlar

PEŞMERGE kontrgerillaları kendileri için ayrılan serbest zamanlarda bol bol film izliyor. Filimlerin büyük bir kısmı ise ABD yapımı. Peşmergeler, Rambo serisinin de yer aldığı ABD yapımı aksiyon filmleri izliyor. Rambo filminin yıldızı Sylvester Stallone’un yanı sıra Tom Cruise, Arnold Schwarzenegger, Richard Gere ve Nick Nolte en beğenilen aktörler arasında yer alıyor.

10 yıl görev yapacaklar

KUZEY Irak’ta kontrgerilla savaşı verecek olan örgüte, gerilla savaşı konusunda deneyimli 500 peşmerge subay komuta edecek. Peşmerge Kontrgerilla Birliği’nde görev yapacak olan gönüllü askerlere aylık bin ile bin 500 dolar arasında maaş ödenecek. Askerlerin görev süreleri ise 10 yılı geçmeyecek. 40 yaşını aşanlara kamu kurumlarında görev verilecek. Kontrgerillaların elbise ve teçhizatları özel olarak Süleymaniye’de hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious