Leman Sam: Ben bir hayvanım

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi'nde inceleme yapan sanatçı Leman Sam hayranlığını gizlemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa'da, Tayyare Kültür Merkezi'nde vereceği konser öncesi merkez Osmangazi Belediyesi'nin Hamitler yakınlarındaki 114 dönümlük ormanlık alanda hayata geçirdiği Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi'nde inceleme yapan sanatçı Leman Sam hayranlığını gizlemedi.

Hayvanlara karşı ilgisiyle tanınan Sam, "Benim ne kadar yaşamaya hakkım varsa hayvanların da o kadar var diye düşünüyorum. Dolayısıyla, bu konuda yatırım yapan, hayvanları düşünen belediyeleri kutluyorum. Hala böyle yönetimlerin olması umutlandırıyor" dedi.

Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi'ni gezerken fotoğraf makinesiyle sık sık fotoğraflar çeken Sam, Başkan Altepe'ye teşekkür etti. "Başka belediyeler kaynaklarını ilgisiz alanlarda kullanırken siz tam yerine harcamışsınız. Çok yerinde bir davranış. Marifet iltifata tabiidir, sizi kutluyorum" diyen Leman Sam, Türkiye'deki sokak hayvanları sorunun çözümüne de farklı bir açılım getirdi.

Türkiye'ye kaçak hayvan girişinin yasaklanmasını ve hayvanların alınıp satıldığı pet shop'ların kapatılmasını savunan Sam, "Aksi halde, böyle güzel projeler dahi sorunun çözümünde etkili olmayabilir" diye konuştu.

Tesis hakkında daha önce televizyonlarda çıkan haberlerden bilgi sahibi olduğunu söyleyen Leman Sam, gezisinin ardından şu değerlendirmeyi yaptı; "Gelirken biraz endişelerim vardı ama şimdi müthiş bir rahatlık ve memnuniyet içindeyim. Burada gördüklerimi gittiğim her yerde anlatacağım. Gelip burayı örnek almalarını isteyeceğim. Hayvanlarla ilgili sorunlar ortada dururken böyle örnekleri görmek umut veriyor. Bunları görmeye de ihtiyacımız var, umutlarımızı tazeliyor. Hala böyle insanların olduğunu görmek de ayrı bir güven veriyor. Başkanımızı kutluyorum. İnşallah hep böyle gider ve hayvanlar da mutlu yaşar. Ben bir hayvanım, ben kendimi hayvan olarak hissediyorum. Biz bir nevi hayvanız. Kimimiz uzak yaşıyoruz, o kavramdan kimimiz yakın. Ben yakın yaşayanlardanım. Aynı zamanda bir ağacım da. Biliyorsunuz ağaç kendi boyundan beş kat fazla kök salar. Ben de hem çam ağacı hem bir havanım. Hayvan olmaktan utanmıyorum. Hayvanım dediğim zaman estağfurullah diyenlere çok kızarım. Çünkü hayvanım demek hakaret değildir. Ben o insanlardan değilim. O insanlar beni sevmesin, ben de o insanları sevmiyorum. Benim ne kadar hakkım varsa yaşamaya, onların da o kadar hakkı var diye düşünüyorum."

Sanatçı Leman Sam, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'den tesisle ilgili ayrıntılı bilgi aldı ve sokak hayvanlarıyla ilgili sorunun çözümünde önemli bir proje olan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi'ne destek vereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious