Lens kullanırken dikkat!

  • Giriş : 01.07.2007 / 22:34:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 23:00:37

Lens kullanımında dikkat edilmesi gereken ana unsurlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KONTAKT LENS KULLANIRKEN SPOR YAPABİLİR MİYİM?

Spor yaparken yumuşak kontakt lens kullanabilirsiniz. Gözlük kullanmaktan hem daha esnek, hem de daha sabit bir görme düzeltimi sağlar. Gözlük gibi burnunuzdan kaymaz, buğulanmaz.


KONTAKT LENSLERLE YÜZEBİLİR MİYİM?


Kontak lensler sudaki çeşitli kimyasal maddeleri ve kirliliği absorbe edebileceğinden yüzücü gözlüksüz kullanılmaları önerilmiyor. Ayrıca su altında gözler açılırsa lensler gözden çıkabiliyor. Yüzerken kontakt lens ile yüzücü gözlüklerini birlikte kullanarak görme sorununuzu çözebilirsiniz.


HEM YAKIN HEM DE UZAK SORUNUM VAR, BU DURUMLAR İÇİN DE KONTAKT LENS VAR MI?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yakına odaklama yeteneğini kaybetmeye başlayan presbiyobik hastalar için yumuşak kontakt lensler üretiliyor. Çift odaklı gözlüklerdeki görüntü atlamaları ve kesintiler olmaksızın yakın,orta ve uzak tüm mesafelerde kontak lensler ile net görüş sağlanabiliyor.


LENSLER GÖZÜMÜN ARKASINA KAÇAR MI?

Kontakt Lensler hiçbir şekilde gözün arkasına kaçmaz! Konjonktiva da denilen ince ancak dayanıklı bir zar göz kapaklarının iç kısmını kaplayarak gözün üstüne döner ve gözün beyaz kısmını (sklera) örter.lensler bu zarı geçemez ve gözün arkasına kaçmaz.


SIK DEĞİŞİM LENSLERİNİN BELİRLENMİŞ SÜRE SONUNDA ( 1 GÜN, 1 HAFTA,1 AY v.b) ATILMASI ÖNERİLİYOR. BUNA RAĞMEN SÜRE SONUNDA LENSLER GÖZÜMÜZÜ RAHATSIZ ETMİYORSA KULLANMAYA DEVAM ETMELİ MİYİZ?

Kontakt lens malzemeleri farklı farklıdır, bu yüzden de lensler önerilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Kontakt lensleri planlı bir şekilde değiştirmenin amacı lens üzerinde biriken lipid ve proteinlerin neden olabileceği rahatsızlık, gözde kuruma, bulanık görme ve alerjik reaksiyonların önlenmesidir.


ASTİGMATIM VAR, KONTAKT LENS KULLANABİLİR MİYİM? RENKLİ DE OLABİLİR Mİ?


Evet! Torik kontakt lensler astigmatizma düzeltimi için dizayn edilmiştir. CIBA Vision astigmatizması olanlar için aylık değişim lensi Focus Toric'i önermektedir. Focus Toric lensler size gözlüklerinize eşdeğer görme keskinliği ve bir aya kadar konforlu günlük kullanımı sunmaktadır. Bir ayın sonunda lensleri çıkarıp atıyor, yeni bir çift lens takıyorsunuz. Astigmatik lensleri Optifit 3 Colors olarak da temin edebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious