Leonardo'nun dehası, KKTC'de

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Dünyaca ünlü İtalyan sanatçı Leonardo Da Vinci'nin, uluslararası sergisi 9 Nisan'da KKTC'ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan ile Türkiye'nin ardından üçüncü ülke olarak KKTC'ye gelecek olan uluslararası "Leonardo'nun Dehası" adlı interaktif sergide, ünlü sanatçının eserleri yanında yaptığı icatlar da sanatseverlere sunulacak.

Organizasyonla ilgili olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Ümit Hassan ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Rektörü Hassan, serginin açılması için sağlanan katkıların yanında üniversitenin de 300 Bin YTL'lik bir harcama yaptığını belirtti.

Hassan, İtalyan Rönesans mimarı, müzisyen, anatomist, mucit, mühendis, heykeltıraş, geometrici olan ve Mona Lisa ile Son Yemek yapıtlarıyla ün kazanan Sanatçı Leonardo Da Vinci ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Ümit Hassan, "Leonardo Da Vinci büyük olasılıkla Kıbrıs'a da geldi. Bazı kaynaklarda, ünlü sanatçının eserlerinde Kıbrıs'taki el işlerinden yararlandığı belirtiliyor. Buna Lefkara işindeki dere motofi örnek gösteriliyor. Lefkara işi üzerindeki dere motifinin benzeri ise Lefkoşa'daki Selimiye Camii'nin anıtsal kapısının üzerindeki taş oymalarda da görünüyor." dedi.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak da, Lefkoşa'da yer alacak uluslararası sergiyi, heyecan verici olarak nitelendirdi.Eğitimde öğrencilerin daha fazla bilgiye ulaşma ve araştırma yapmalarının önemine işaret eden Öztoprak, Leonardo Da Vinci'nin yaşadığı döneme ait malzemelerle ortaya çıkarılan eserlerde eşsiz bir mühendislik örneğiyle çizimler kullanıldığını ifade etti. Sergide orijinallerine yakın tasarı ve maketlerin yer aldığını ifade eden Öztoprak, KKTC'nin sergiye yer verecek üçüncü ülke olduğuna işaret etti ve Güney'deki sanatseverleri de Kuzey'e davet etti. Bakan Öztoprak, Da Vinci'nin tasarılarında, Lefkara işinde yer alan bir motifin de yer aldığını sözlerine ekledi.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi de, bundan 500 yıl önce yaşayan ve yaptığı eserleri hala sanat dünyasında birçok gelişmeye temel oluşturan Da Vinci'nin eserlerinin ülkeye gelmesinin önemini belirtti. " Da Vinci, her ne kadar, sanatçı ve bilim adamı olsa da 'Da Vinci şifresi' ile her taşın altından çıktı. Heyecan verici bir olaydı" diye konuşan Bakan Vehbi, serginin ülkeye getirilmesi konusunda imkanları doğrultusunda katkı koyacaklarını söyledi. Konuşmasında halkın ülkedeki müze ve ören yerlerine gerekli ilgili göstermediğinden de yakınan Vehbi, serginin vatandaşların tarihe ve dünya kültürüne ilgisinin artmasına yardımcı olması dileğinde bulundu.

7 Nisan Cumartesi günü adaya gelecek olan serginin resmi açılışı 9 Nisan Pazartesi günü Yakın Doğu Üniversitesi'nde yapılacak. Yunanistan ve Türkiye'nin ardından, üçüncü durak olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yer alacak serginin bir sonraki durağı ise Romanya olacak. 1 ay boyunca KKTC'de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak sergide, Sanat Dehası Leonarda Da Vinci'nin 40 eseri yer alıyor. Bu eşsiz ve yenilikçi etkinlikte tüm fonksiyonlarıyla çalışan gerçek boyutlu 40 adet makine teşhir edilecek. Sergi sayesinde Kıbrıs Türk toplumu, çağının ötesinde bir insan olan Da Vinci'nin eserlerini yakından görebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious