LES başvuruları 27 Eylül'e kadar

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

2006 Aralık Dönemi Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (LES) bugün başlayan başvurular 27 Eylül'e kadar sürecek. Sınav, 3 Aralık'ta yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006 Aralık dönemi LES 3 Aralık'ta; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak ile Lefkoşa'da yapılacak.

Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES sonuçlarını kullanacak. Adayların, LES'ten başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 45 puan almaları gerekecek. Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde LES puanının, yüzde 50'den az olmamak koşulu ile ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklar. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabilecekler.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES puanları kullanılacak. Araştırma görevlilerinin atamalarında da diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra bu puanlar kullanılacak.

LES'e an az lisans diploması olanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar girebilecek. Yabancı uyruklu öğrencilerde bu sınava katılabilecek.

Sınav ile ilgili başvuru evrakı üniversite rektörlüklerine gönderilecek. Sınava başvurmak isteyen adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun adaylar ise istedikleri üniversitelerden başvuru evrakını bugünden itibaren 27 Eylül'e kadar 2 YTL karşılığında temin edebilecek. Kurallara uygun olarak doldurdukları başvurma belgelerini, 45 YTL sınav ücretini yatırdıklarını gösteren Banka Dekontu ile birlikte en geç 27 Eyül''de; mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerine, mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye onaylatarak teslim edecekler. Başvuru belgeleri teslim edilirken 2 YTL olan başvuru hizmet ücreti de adaylar tarafından ödenecek.

Başvurma belgelerine TC Kimlik Numaraları da yazılıp kodlanacağından adayların bu numarayı şimdiden Nüfus İdarelerinden öğrenmeleri yararlarına olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious