LES'e başvurular bugün başladı

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Mayıs Dönemi Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (LES) başvurular bugün başladı. Sınav, ÖSYM tarafından 21 Mayıs'ta yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan; 2006 Mayıs dönemi Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (LES) 21 Mayıs'ta üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşa'da yapılacağını bildirdi.

Yarımağan'ın açıklamasına göre, bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES sonuçlarını kullanacak. Adayların LES'ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde an az 45 puan almaları gerekiyor. Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde LES puanının yüzde 50'den az olmamak koşuluyla , ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracak. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabilecekler. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES puanları kullanılacak. Araştırma görevlililerinin atamalarında da diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra bu puanlar kullanılacak.

LES'e an az lisans diplomasına sahip olanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar girebilecek. Yabancı uyruklu öğrencilerde bu sınava katılabilecekler.


LES'E BAŞVURULAR


Sınavla ilgili başvuru evrakı üniversite rektörlüklerine gönderilecek. Snava başvurmak isteyen adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun adaylar ise istedikleri üniversiteden başvuru evrakını 6-15 Mart 2006 tarihleri arasında 4 YTL karşılığında temin edecekler. Kurallara uygun olarak doldurdukları Başvurma Belgelerini 45 YTL sınav ücretini yatırdıklarını gösteren banka dekontu ile birlikte en geç 15 Mart'ta mezun olabilecek durumda bulananlar kendi üniversitelerine, mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye onaylatarak teslim edecekler. Başvurma belgelerine TC Kimlik Numaraları da yazılıp kodlanacağından, adayların bu numarayı şimdiden nüfus idarelerinden öğrenmeleri yararına olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious