LES'e başvurular yarın sona eriyor

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

2006 Aralık Dönemi Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (LES) başvurular yarın sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 Aralık Dönemi LES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 3 Aralık 2006 tarihinde Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat,

Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşa'da yapılacak.

Bütün yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES sonuçlarını kullanacak.

Adayların LES'ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 45 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 55) puan almaları gerekecek. Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde LES puanının, yüzde 50'den az olmamak koşuluyla, ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracak.

Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabilecek.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES puanları kullanılacak. Araştırma görevlilerinin atamalarında da diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra bu puanlar kullanılacak.

LES'e en az lisans diplomasına sahip olanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar girebilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de bu sınava katılabilecek.

Sınav ile ilgili başvuru evrakı üniversite rektörlüklerine gönderilecek. Başvurmak isteyen adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun adaylar ise istedikleri üniversiteden başvuru evrakını en geç yarın mesai bitimine kadar 2 YTL karşılığında temin edecekler.

Kurallara uygun olarak doldurdukları başvurma belgelerini, 45 YTL sınav ücretini yatırdıklarını gösteren Banka Dekontu ile birlikte mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerine, mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye onaylatarak teslim edecekler. Başvuru belgeleri teslim edilirken 2 YTL olan Başvuru Hizmet Ücreti de adaylar tarafından ödenecek.

Başvurma Belgelerine TC Kimlik Numaraları da yazılıp kodlanacağından, adayların bu numarayı şimdiden Nüfus İdarelerinden öğrenmeleri yararlarına olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious