Letonya Büyükelçisi'nden valiye terör garantisi

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Ivars Pundurs Kayseri Valisi Osman Güneş'i makamında ziyaret ederek ülkesinin PKK terör örgütüne destek veren ülkeler arasında hiçbir zaman yer almayacağı garantisini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Osman Güneş tarafından makamda kabul edilen Büyükelçi Pundurs ve beraberindeki heyet, valiyle bir süre sohbet etti. Ziyarete konuşan Vali Osman Güneş, Letonya'nın Türkiye için bir Avrupa ülkesi olduğunu söyledi.

Güneş, Letonya'nın aksine Avrupa'da terör örgütlerine kucak açan ülkeler de olduğunu dile getirdi. Bu ülkelerin Türkiye aleyhine yayın yapan televizyon kanallarına müdahale etmemekte ısrar ettiğini belirten Güneş, bu nedenlerle ikili ilişkilerde gerilim yaşandığını kaydetti.

Güneş, Letonya'nın da bu tür terörist eylemlere hiçbir zaman destek vermemesi gerektiğini ifade etti.

Büyükelçi Ivars Pundurs ise Türkiye'nin terörist olarak tanıdığı oluşumların Letonya tarafından da terör örgütü olarak tanımlandığını anlattı.

PKK'nın yayın organı Roj Tv'nin Letonya dışında yayın yaptığına da dikkat çeken Pundurs, "Letonya Türkiye'nin tehdit olarak olarak gördüğü örgütleri terör örgütü olarak tanımıştır. Bundan sonrada hep böyle kalacaktır. Türkiye'nin bu mücadelesini anlayışla karşılıyoruz. Terör örgütünün yayın organı konusunda da Türkiye'ye hak veriyoruz. Zaten bu kanal Letonya üzerinden yayın yapmıyor. Yayın yaptığı diğer ülkelerde de soruşturma başlatıldı. Ancak bu sürecin yasal olması gerekiyor. Yasal sürecin dışına çıkılarak müdahale yapılması uygun görülmüyor." diye konuştu.

Sohbet sonrası Kayseri Valisi Osman Güneş, Letonyalı Büyükelçi Pundurs'a Kayseri ve Erciyes Dağı'nı simgeleyen hediyeler verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious