Letonya Rusça'yı yasaklıyor

Letonya Rusça'yı yasaklıyor.17766
  • Giriş : 16.04.2008 / 00:14:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 00:46:40

Rusya'nın Baltık ülkeleri ile yaşanan sorunlarına bir yenisi daha eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Estonya'nın Bronz Asker anıtını kaldırma girişimi ile yaşanan krizin ardından Letonya'da özel üniversitelere Rusça eğitim yasağı getirdi.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Letonya Eğitim Bakanlığı, ülkede eğitim dili ile yeni değişiklikler yaptı. Yeni yapılan değişikliğe göre özel üniversitelerde de Rusça eğitim artık yasak.

İki yıl önce Letonya hükümeti tarafından devlet üniversitelerinde Rus dilinde yapılan bütün programların müfredattan kaldırıldığını hatırlatan gazete, "Kanunun yeni versiyonunda Avrupa Birliği ülkelerinin resmi dili olması halinde eğitimin verilebileceği şeklinde kayıt bulunuyor. Yani bu Rusçanın dışında diğer bütün dillerde eğitimin verilebileceği anlamına geliyor." ifadelerine yer verdi.

Kanunun ilk olarak Letonya'da Rusça eğitime devam eden iki önemli üniversitesi olan Baltık Uluslararası Akademisi ile Ulaşım ve Ulaştırma Enstitüsü'nü etkilemesi bekleniyor.

Geçen yıl Rusya ile Estonya arasında da 'Bronz Asker' krizi yaşanmıştı. Estonya hükümetinin 'Bronz Asker' anıtını "Sovyetler Birliğinin işgalini hatırlattığı" gerekçesiyle başka bir yere almak istemişti. Bu duruma tepki gösteren Rusya anıtın başka yere nakledilmesinin, İkinci Dünya Savaşı'nda Alman askerlerini yenilgiye uğratan askerlerin anısına hakaret olduğunu savunmuştu. Çıkan olaylarda bir Rus hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious