Letonya'da gösterici polis çatışması

Letonya'da gösterici polis çatışması.8040
  • Giriş : 14.01.2009 / 08:45:00

Letonya'nın başkenti Riga'da, hükümet karşıtı göstericiler polisle çatıştı. 3'ü polis 26 yaralı olduğu belirtilen çatışmaya karışan ve sorhoş oldukları iddia edilen 126 gösterici gözaltına alındı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Riga'nın tarihi merkezindeki gösteriye katılan binlerce protestocudan bir grubun ayrılarak parlamento binasına girmeye çalıştığını, polisler tarafından püskürtülen göstericilerin yakınlardaki caddelere dağıldıklarını söylediler. Bankalar caddesi olarak bilinen caddeye giren göstericilerin, burada bir polis aracını ters çevirerek yaktıkları, ardından Letonya Maliye Bakanlığı'nın camlarını kırdıkları, bir içki dükkanını da yağmaladıkları belirtildi. Göstericilerin, kendilerine müdahale eden polise buz ve kaldırım taşlarını atarak karşılık verdikleri bildirildi.

Letonya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sigita Pildava, çatışmalarda 3 polisin ciddi biçimde yaralandığını, 126 protestocunun gözaltına alındığını, bu kişilerin çoğunun genç ve sarhoş olduğunu açıkladı. Lata Haber Ajansı ise çatışmalarda 32 kişinin yaralandığını duyurdu. Polis, Letonya'nın, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri yapılan en büyük gösteriye yaklaşık 10 bin kişinin katıldığını bildirdi.

Göstericiler, şarkılar söyleyerek Letonya Devlet Başkanı Valdis Zatlers'den parlamentoyu feshetmesini istediler. Letonyalılar'ın, artan işsizlik ve vergileri artıran ekonomik reformlara tepkili oldukları, kimilerinin de Ivars Godmanis başkanlığındaki merkez sağ hükümeti ülkenin felaketi olarak niteledikleri belirtiliyor. AB'ye girdikten ekonomisi hızla büyüyen Letonya'da, son zamanlarda ekonomide dramatik biçimde gerileme olduğu ve bu yıl ekonominin yüzde 5 daralacağı ifade ediliyor. Nüfusu 2.3 milyon olan Letonya'nın ekonomisinin düzelebilmesi için AB, Uluslararası Para Fonu ve İskandinav ülkelerinin 10.5 milyar dolar mali yardım taahhütünde bulundukları kaydediliyor. 1991 yılında eski SSCB'den bağımsızlığını ilan eden Letonya, 5 yıl önce AB'ye katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*