Levent Karagülle, Türkiye'ye iade edildi

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Pakistan'da, El-Kaide örgütü üyesi oldukları iddiasıyla Lahor kentinde gözaltına alınan İntizar Saatçioğlu'nun iade edilmesinin ardından, eşi Levent Karagülle'de Türkiye'ye iade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan'dan uçakla dün sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Levent Karagülle, polis tararfından gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen Karagülle'nin sorguya alındığı bildirildi. Karagülle'nin sorgusunun ardından, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edileceği ifade edildi.

Levent Karagülle'nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilmesinin ardından eşi İntizar Saatçioğlu, Emniyet'e geldi. Saatçioğlu, "Ekim ayı başında Pakistan'da büyük bir deprem olmuştu. Ben de gönüllü olarak çalışmaya gittim. Hizmet Vakfı ile birlikte çalışıyordum. Eşimle orada tanışıp evlendik. Kendisi orada öğrenciydi. En son Kurban Bayramı çalışmalarımızdan sonra, 24 Ocak'ta eve döndüğümüzde gece 03.30 sıralarında, 15-20 kişiden oluşan sivil giyimli adamlar eve baskın düzenledi. Kimlik sorduğumuzda kim olduklarını söylemediler ve eşimin başına çuval geçirerek, bizi alıp götürdüler. 5 gün boyunca nerede olduğumuzu bilmiyorduk ve hiç bir açıklamada bulunmadılar" dedi.

Kiraladıkları evde daha önce Arap bir ailenin oturması nedeniyle gözaltına alındıklarını düşündüğünü belirten Saatçioğlu, "Düğünden sonra bir aylığına kiraladığımız evde bizden önce Arap bir aile oturuyormuş. Bize bu kişilerle ilgili soru sordular. Biz de tanımadığımızı söyledik. Benim orada çalıştığıma dair belgelerim vardı. 5. gün elçilik görevlisi geldi ve Pakistan İstihbarat Merkezi'nde olduğumuzu ve CIA birimlerinin de işin içinde olduğunu öğrendik. Yanlış anlaşılma olduğunu söylediler ve beni gönderdiler. Fakat eşimin çantası Keşmir'de çalınmıştı. Pasaportuda içinde olduğu için kayboldu. Döndüğümüzde İslamabad'da Kurban Bayramı olduğu için işlem yaptıramadık o yüzden eşimi bırakmadılar. Daha sonra 'soruşturmaya devam ediyoruz' diye hiç bir bilgi vermediler" şeklinde konuştu.

El-Kaide bağlantısı olup olmadığı ile ilgili bir soruya Saatçioğlu, "Ben serbest gazetecilik yapıyorum. deprem bölgesinde iken çektiğimiz kamera görüntüleri ve fotoğrafları haber olarak buraya gönderiyorduk. Tabiki bazı yabancı uyruklu kişilerle haber amaçlı görüşmüştük. Afganistan'da savaşan mücahitler diyeyim. Onlarla yaptığımız haberlerden mi kaynaklandı bilmiyorum, ama zaten bizim için bunlar yasadışı şeyler değil. Haber alma özgürlüğümüz var. Biz tamamen orada resmi olarak görev yapmış kişileriz. Kiraladığımız evden dolayı bu olaylar başımıza geldi" dedi.

8 Ekim 2005'de Pakistan'da meydana gelen 7.6 şiddetindeki depremin ardından İntizar Saatçioğlu ile eşi Levent Karagülle, Pakistan'a gitti. Aileleri, kendilerinden haber alamayınca CIA tarafından kaçırıldıklarını iddia etti. İddialar üzerine Türkiye Pakistan hükümetiyle temasa geçerken, yapılan inceleme sonrasında Pakistan hükümeti, Saatçioğlu ve Karagülle'nin El- Kaide örgütü üyeliğinden gözaltında olduklarını bildirdi. İntizar Saatçioğlu burada yapılan sorgusunun ardından geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Türkiye'ye iade edildi. "Örgüte yardım ve yataklık" suçlamasıyla savcılığa sevk edilen Saatçioğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Levent Karagülle ile eşi İntizar Saatçioğlu, "türban" gösterileri sırasında gözaltına alınmış, İntizar Saatçioğlu ise bir radyo programında türbanla ilgili yaptığı konuşma nedeniyle tutuklanarak bir süre cezaevinde kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious