Levent Kızıl, başkan adayı olmayacağını açıkladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl, yönetim kurulu olarak 17 Mayıs'ta Olağan Kongre Kararı aldıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu misyonumuzu başarıyla yerine getirdik. kongre'de aday değilim. Yeni yönetim herkese hayırlı olsun'' dedi.
Süper Lig'e Antalya mağlubiyeti ile çıkan Bursaspor Yönetimi, taraftarların "satılık takım" yönündeki protestosu üzerine bu sevinci tam yaşamadı. Başkan Levent Kızıl, Almira Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 17 Mayıs'ta olağan kongre'ye gideceklerini açıkladı. Kızıl, burada yaptığı konuşmada, "Süper Lig ve yeni yönetim Bursa'ya ve taraftara hayırlı uğurlu olsun" açıklamasını yaptı.Kızıl, sezon başında yönetim kuruluyla birlikte yola, ''Süper Lig'e Büyük Yürüyüş'' sloganıyla çıktıklarını, yapamayacağı işlerin altına da girmediğini, sezon başında verdiği sözü ligin bitimine 2 hafta kala yerine getirmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşadığını anlattı.

Görev süresince Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'den ve arkadaşı Ferit Şahenk'ten büyük destek gördüğünü dile getiren Kızıl, ''Başta Cavit Çağlar ile Celal Sönmez ve diğer işadamları olmak üzere arkamda dimdik duran yönetim kuruluma çok teşekkür ediyorum. Biz tüm kentte birlik ve bütünlüğü sağladık. Ben ve ailem rakip takım seyircilerinden haketmediğimiz hakaretler aldık. Buna karşın desteğini ve hayır duasını esirgemeyen aileme de teşekkür borçluyum'' ifadesini kullandı.

Kızıl, olağan kongreyi 17 Mayıs Çarşamba günü Bursa Atatürk Spor Salonu'nda yapma kararı aldıklarını ve kendisinin kesinlikle aday olmayacağını kaydederek, şöyle konuştu: ''Bizim misyonumuz Bursaspor'u Turkcell Süper Ligi'ne çıkartmaktı. Turkcell Süper Lig'i Bursaspor için hayırlı olsun. Biz önemli bir başarı kazandığımızı düşünüyoruz. Bunu sadece ben ve yönetimimiz yapmadı. Bu başarı sağlanan kent birlikteliğiyle geldi. Bu misyonumuzu başarıyla yerine getirdik. Kongrede kesinlikle aday değilim. Hırsız, uğursuz biri olmadığı sürece yeni seçilecek başkanı sonuna kadar destekleyeceğim.''

Taraftarların dünkü Antalyaspor maçı sonrası takımı " Satılık takım" yönünde protesto etmesine de değinen Kızıl, görev süresince hep mutlu günler geçirdiğini, ancak dün futbolcuların ve teknik direktör Raşit Çetiner'in halini gördükten sonra ilk kez içinin yandığını söyledi. Kızıl, geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe'nin şampiyonluğu garantiledikten sonra kendi sahasında farklı yenildiği maçta taraftarların, skor 4-2 iken eğlenmek adına kendi takımları aleyhine, tezahürat yaptığını hatırlatarak, bir grup Bursaspor taraftarının, aynı olgunluğu gösteremediğini işaret etti.

"Bu yapılan tezahüratı organize bir iş olarak görüyor musunuz?'' sorusuna ise Kızıl, ''Hayır organize bir olay olduğunu sanmıyorum. Sezon başında açılış maçı için Bursa'ya gelen Galatasaray'ın değerli başkanı Özhan Canaydın'a teşekkür etmemi eleştiren zihniyet, bu protestoyu yaptı'' cevabını verdi.

Kızıl, ''İsrar olursa kararınızdan dönemez misiniz?'' sorusunu ise, ''Hayır, kesin kararlıyım. Aday olmayacağın. Yeni yönetim şimdiden Bursaspor'a hayırlı olsun'' şeklinde yanıt verdi.

Bir gazetecinin, ''Yeniden aday olmayacaksınız ama gelecek yönetim için herhangi bir çalışma yapıldı mı?'' sorusu üzerine ise Kızıl, ''Adnan Örnek, yurtdışında oyuncular izledi. Futbolcularla görüşüldü. Raşit Çetiner göreve geldiğinde oturup konuştuk. Sanki 5 yıl gitmeyecekmiş ve yarın gidecek gibi çalışma yapıldı. Göreve gelecek yönetime derhal izlenen futbolcular hakkında bilgi vereceğiz'' şeklinde konuştu.

Raşit Çetiner'in görevde kalıp kalmayacağı yönündeki bir soruya da Kızıl, ''Raşit Çetiner ile 1 artı 2 opsiyonlu sözleşmemiz var. Kalıp kalmayacağını bilmiyorum. Yeni gelecek başkan ve yönetim, Raşit Çetiner ile çalışmak isterse ben de kalması için elimden gelen çabayı gösteririm'' cevabını verdi.

-''ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK''-

Görev süreleri içinde çok önemli işler yaptıklarını, en önemli başarılarının ise kent bütünlüğünü sağlamak olduğunu dile getiren Kızıl, ayrıca kulübün mali yapısını da disipline soktuklarını vurguladı.

Kızıl, kulübe 2.5 trilyon lira karşılıksız destek sağladıklarını, kombine bilet ve forma satışında rekor kırdıklarını ve sonuç olarak takımı hedeflenen Turkcell Süper Ligi'ne çıkardıklarını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Kulübü yeni ve çağdaş bir tüzüğe kavuşturduk. Tüzük sayesinde Bursaspor sağlıklı bir üye profiline kavuştu. Takım, 2. hafta aldığı liderliği bir daha elinden bırakmadı. Turkcell Süper Ligi'ne de çıkmayı bitime 2 hafta kala garantiledik. İnşallah son iki maçımızı da kazanarak şampiyon da olacağız. Kazanılan başarının karşılığı bu olmamalıydı. Ama ne yapalım hayırlısı böyleymiş. Yapılacak bir şey yok.''

Bu arada Kızıl'ın toplantı sırasında bir hayli üzgün olduğu dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious