Levent Kızıl veda etti

Levent Kızıl veda etti.9824
  • Giriş : 29.05.2007 / 01:29:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 01:36:27

Bursaspor Kulüp Başkanı Levent Kızıl, ''Allah herkese kulüp başkanlığını benim gibi bırakmayı nasip etsin'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Spor Salonu'nda yapılan olağanüstü genel kurulda konuşan Kızıl, daha önceki iki kongreye başkan adayı olarak katıldığını, bu kongreye ise Bursaspor'a laiğiyle hizmet vermenin getirdiği onur ve gururla veda etmek için geldiğini söyledi. Bugüne kadar Bursaspor kongre üyelerine, taraftarlarına ve camiaya verdiği tüm sözlerini tuttuğunu hatırlatan Kızıl, ''İlk sene Bursaspor'u Süper Lig'e çıkarma sözü vermiştik. İkinci ligi şampiyon olarak bitirdik ve Süper Lig'e çıktık. Sözümüzü tuttuk. İkinci yıl için süper ligde Bursaspor'un sıkıntı yaşamadan ligde kalacağı sözünü vermiştik. Bu sözümüzü de yerine getirdik. Hedefimiz 40 puandı ve ben 40 puanla ligde kalacağımızı söylemiştim. Dediğimiz çıktı. 39 puanlı takımlar düştü, 40 puanlılar kaldı. Bursaspor, 45 puanla ligi 10. sırada bitirmiştir'' dedi.

Kızıl, sezon öncesi Fikstür çekimi sonrası ligin kaderini Bursaspor'un belirleyeceği yönünde beyanatının olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bu sözümüz de doğru çıktı. Şampiyonu biz belirledik. Arkamızda iyi bir kadro bıraktık. Yeni gelecek yönetim birkaç iyi takviyeyle takımı üst sıralara oynatabilir. Tüzük değişikliği yaptık. Üye profilini düzelttik. Eskiden başkan adayları kongre günü salona gelerek son anda aday oluyordu. Tüzük değişikliği sayesinde bu sorun ortadan kalktı. Bursaspor ligde sezon boyunca maçlarını 18 bin taraftar ortalamasıyla oynamıştır. Bu da bir rekordur.

Birkaç söz de Futbol Federasyonu'na söylemek istiyorum. Mevcut federasyon Türk futbolunu kaosa sürüklemektedir. Kendi yandaş takımlarına 1,5 trilyon liraya yakın para yardımı yapmasına karşın, Bursaspor'a hiç yardımda bulunmamıştır. Umarım yeni seçilecek yönetime yardım ederler. Allah herkese kulüp başkanlığını benim gibi alnı açık bir şekilde bırakmayı nasip etsin. Bu süreçte bana yardım eden başta ailem olmak üzere Ferit Şahenk'e, yönetici arkadaşlarıma, Bursapor teknik heyetine, futbolcularıma, taraftarlara ve tüm camiaya teşekkür ediyorum.''

ADAYLAR SÖZ ALDI

Ali Karasu ve Mesut Mestan'ın listelerinde kendi yönetiminden de arkadaşlarının olduğunu belirten Kızıl, bu kongrede taraf olmayacağını belirterek kongre salonundan ayrıldı.

Dilek ve temenniler bölümünde Selim Kurtulan, Hasan Ayder, Cevdet Yıldız ve Murat Vatansever söz aldı. Teksas taraftarının grubu Selim Kurtulan, 3 başkan adayına da teşekkür ederek, ''Biz taraftarlar olarak Cavit Çağlar'ın, Sönmez ailesinden birinin başkan olmasını isterdik. Ama onlar evlerinde oturuyorlar. 3 başkan adayını da tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum'' dedi.

Daha sonra Levent Kızıl başkanlığındaki yönetimin faaliyet raporu, kesin hesap ve biloncosu ile denetleme kurulu raporları kongre üyelerince oy birliğiyle ibra edildi.

Son bölümde başkan adayları Mesut Mestan, İskender Kaya ve Ali karasu, delegelere hitap etti. Mesut Mestan, Bursaspor'u hak ettiği yere taşıyacak takımı yaratmak için göreve talip olduklarını bildirdi.

Kulübün hesaplarını incelediklerini ve mali yapıyı çok iyi bildiklerini dile getiren Mestan, ''Bursa şehri 20 trilyonluk borcun altında ezilmez. Sizlere hayal vaat etmiyorum. Önce ilk 5'i hedefleyen bir Bursapor oluşturacağız. Altyapıdan daha çok futbolcunun üst yapıya çıkmasını sağlayacağız ve takımda daha çok Bursasporlunun forma giymesine olanak sağlayacağız'' dedi.

Kendisinin kulübe 350 bin dolarlık bağışının bulunduğunu ifade eden Mestan, ''Isıtıp ısıtıp bağış konusunu gündeme getirenler dönüp hesaplara baksınlar. Ben kulübüme küme düşerken, ikinci ligdeyken ve süper ligdeyken yardım ettim. Yine edeceğim. Kimse bu kulübü parasıyla satın alacağını düşünmesin. Bütün varlığımızla Bursaspor'un emrindeyiz. Paraysa para, hizmetse hizmet'' diye konuştu.

BURSASPOR'UN BORÇLARI

İskender Kaya da, Bursapor'u büyük hedeflere taşıyacak önemli projelerinin olduğunu bildirdi. Bursa'da çeşitli yerlerde 12 adet kamu arazisi bulunduğunu anlatan Kaya, ''Bunları siyasilerin de desteğiyle Bursaspor'a kazandırırsak ciddi gelir elde ederiz. Yani şimdiki gibi 300, 500 bin dolarlarla değil, 50-60 milyon dolarları konuşuruz. Bunu başaracak ekibimiz ve deneyimiz var'' dedi.
Diğer başkan adayı Ali Karasu da, projelerini sportif başarı, borçsuz Bursaspor, şeffaflık, kurumsal yapının kurulması ve güçlendirilmesi, iletişim ve taraftarlar olmak üzere 6 ana başlıkta topladıklarını bildirdi. 2006 yılında Bursaspor'a 250 bin dolar nakit bağış yaptığını anımsatan Karasu, şunları söyledi:

''Bursaspor'un taraftarlarının özlediği zirveye oynayacak bir takım oluşturacağız. Kulübün borçlarını kısa sürede sıfıra indireceğiz. Bunun için alışveriş merkezi ve stat gibi projelerimiz var. Bugüne kadar bizden önce Bursaspor'a hizmet eden herkese teşekkür ediyorum. Kongre üyeleri kendilerine yakışacak başkan adayını seçecektir.'' Konuşmaların ardından oy verme işlemi başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious