Levent Yüksel: Hep sıfır KM kalacağız

Levent Yüksel: Hep sıfır KM kalacağız.13600
  • Giriş : 27.06.2009 / 10:56:00

Dillerden düşmeyen şarkılarıyla tanıdığımız Levent Yüksel, on yıldan fazladır arkadaşları olan Volkan Öktem ve Ant Şimşek'le bir araya gelerek 'Sıfır KM' adlı bir grup kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Grubun kuruluşu birkaç yıl öncesine dayansa da ilk albümlerini geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluşturdular.

Yeni oluşum ve yeni heyecan anlamına gelen Sıfır KM'nin ilk albümlerinin adı da grupla aynı ismi taşıyor. Albümde gruba ait altı yeni bestenin yanında Levent Yüksel'in unutulmaz şarkılarından Med-Cezir, Zalim ve Yas'ın yeni versiyonları var. Yaptıkları müziği ve kendilerini özgür ve eğlenceli olarak nitelendiren grup üyeleri grubun uzun soluklu olacağına inanıyor. Bireysel sanatçı egolarından sıyrılmış yeni bir ses, denilebilir grup için. Aynı zamanda kendi enstrümanlarında Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden oluşan grubun üyeleri Levent Yüksel, Volkan Öktem ve Ant Şimşek'le bir araya gelerek grubu ve müziklerini konuştuk.

Grup düşüncesi nasıl oluştu? Kimin fikriydi?

Levent Yüksel: Benim fikrimdi. Bas gitar çalmak istedim ama meşhur olduktan sonra hiçbir yerde çalamadım. Çünkü insanlar arkasında istemedi, stüdyolarına da çağırmadı. Evde çalışıyordum kendi kendime; ancak bunu müzikseverlere ulaştıramadıktan sonra nereye kadar diye düşündüm. Sonra bu durumu yıllardır menajerliğimi yapan Ebru Topralı'ya söyledim. O da bana benim için bir konser ayarlayabileceğini söyledi. Ama tek başına sahneye çıkamazdım. Zihnimde grup fikri oluştu. Zaten Ant ve Volkan yıllardır birlikte çalıştığım arkadaşlardı. On yıldan fazladır beraberiz. Onlara telefon açtım ve biz bir grup kurduk, siz de üyesisiniz dedim. Kabul ettiler sağ olsunlar. Prova yaptık ve çok zevk aldık, ondan sonra da çalmaya başladık. Aslında bahsettiğim olay 2005'te oldu. Biz bir arada çaldıkça grup çok beğenildi. Çevremizdekiler illa bir albümünüz olsun diye diretti. Ayşe Barın'dan da böyle bir istek gelince bir albüm yapmaya karar verdik.

Ülkemizde çok fazla grup kuruldu ve dağıldı. Siz grubunuzun geleceğini nasıl görüyorsunuz? Uzun soluklu olmayı başarabilecek mi?

L.Y.: Uzun yıllar varlığını sürdürür. Çünkü yıllardır birlikte çalışıyoruz. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Birbirimizin yapacaklarını ve düşüncelerini hemen algılayabiliyoruz. Üçümüz de müzik dünyasında bilinen isimleriz. Bu yüzden birinin kendini öne çıkarması gibi bir durum olmaz. Kimse kendi adını diğerlerinin önüne geçirmez.

Grubun ismi nereden geliyor. Yıllar geçtikçe kilometrenin sayısı artacak mı? Yoksa bu isimde bir kinaye mi var?

L.Y.: Grup fikri oluştuğunda biz isim düşünmemiştik. Sürekli müziği düşünüyorduk. Grubun isim babası müzisyen ve tasarımcı Selim Demirdelen'dir. Grubu çok beğendi ve ismi Sıfır KM olsun dedi. Ant Şimşek, 'K' ile bitiyor. Volkan Öktem de 'M' ile bitiyor. Bu durumda ben de sıfır oluyorum.

Grupta Levent Yüksel'in oluşu bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

V.Ö.: Aslında hem avantaj hem de dezavantaj. Ama biz daha çok avantajlı yönlerini düşünmek durumundayız. Avantaj olan ilk yönü, basının çok ilgi göstermesi oldu. Çünkü ben yıllardır sayısız projede yer aldım, ama bu kadar röportaj vermedim. Dezavantajı ise şu: Levent bazen olumsuz şeyler yaşıyor. 'Rockçı mı oldunuz? Levent Yüksel'in projeleri bitti mi?' gibilerinden. Grup olduğumuz için otomatik olarak bizim de moralimiz bozuluyor.

Albümün tarzı nasıl belirlendi? Bir konsept oluşturmuş muydunuz?

V.Ö.: Konsept belirlemedik. Albüm fikri oluşunca hemen tarih aldık. İyi de yapmışız çünkü bir ya da iki yıl sonra başlardık. Levent'in bazı parçalarını yeniden düzenledik. Baktık ki çok fazla Levent'in şarkısı var, oturduk yeni besteler yaptık. Kendi halinde ve doğal olarak çıktığı için besteler de rock oldu. Özellikle şu tarzda yapalım, bunu böyle yapalım demedik. İçlerinden bazıları değişik olduğu için prograsivve ismi konuldu. Buna da zaten dinleyenler karar verdi.

Grup oluştuktan sonra birbirinizden etkilenme süreciniz nasıl oldu?

L.Y.: Yıllardır tanışıyoruz ama grupla çalışmaya başladıktan sonra anladık ki; birbirimizin çok farklı yönleri var. Örneğin provalara başladıktan sonra Volkan'ın farklı yönlerinin de olduğunu keşfettim. Birbirimizi ve birbirimizin müziğini daha çok hissetmeye başladık. Ant için de aynı şey geçerli. Benim açımdan gelişimci yapı oldu.

Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Ant Şimşek: Bizim müziğimiz eğlenceli ve özgür.

V.Ö.: Somutlaştırmak gerekirse bizim müziğimiz pizzaya benziyor. Lezzetli ve eğlenceli.

Bazı gruplar daha kuruluş aşamasında popülerlik ve piyasaya yönelik olarak hedef belirliyor. Sizin kuruluş felsefeniz neydi?

A.Ş.: Kuruluş nedenimize bakarsanız zaten çok farklı olduğunu görürsünüz. Albüm yapmak için değil, müzik yapmak için bir araya geldik. Çok istek gelince albüm yapmaya karar verdik. Onun için popülerlik gibi bir kaygımız yok, istediğimiz gibi özgürce çalıyoruz. Müziğin nereye gideceğine provada karar veriyoruz.

Son yıllarda grup müziği çok fazla ön planda. Siz bu değişimi neye bağlıyorsunuz?

A.Ş.: Grup müziği her şeyden önce daha zevkli. İnsanlar da müzik zevlerine uygun kişileri bulunca buna yöneliyor. Paylaşım ve bir aradalık bu zevkin kaynağı. Bu yüzden arttı.

V. Ö.: Rock tarzı müzikte grup olmak çok önemli. Bütünlük ve ekibin parçası olmak lazım. Dünyada da, ülkemizde de bu durum aynı.

Levent Yüksel'in albümü sonbaharda
Levent Yüksel'in kişisel albümü ne zaman çıkacak?

L. Y.: Bu yılın sonbahar aylarında çıkacağını tahmin ediyorum. Yine tanıdık Levent Yüksel şarkıları olacak. Bu albümü de yine hep birlikte yaptık. Sonbaharın duygusal iklimine uygun bir çalışma olacak. Çok fazla hızlı şarkı olmayacak. Sevenlerimin beklediğine değecek bir albüm hazırlamaya çalışıyoruz.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*