Levent'e 300 metrelik gökdelen

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Levent’teki eski İETT garajına ‘Dubai Towers İstanbul’ adında 300 metrelik iki kule yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bugün gerçekleştirdiği ihale ile satışını yaptığı Levent'teki İETT arazisine ikiz burgu kule şeklinde dizayn edilen Dubai Towers'ı yapacak.

İstanbul'da 5 milyar dolarlık yatırım projesinin ilk halkasını oluşturacak Dubai Towers, 24 Ekim 2005 tarihinde Çırağan Otelinde Büyükşehir Belediyesi ile Dubai International Properties arasında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulmasına ilişkin protokolün imza töreninde açıklanmıştı. Proje çerçevesinde burgu şeklinde dizayn edilen ve 2 ikiz kuleden oluşan Dubai Towers'ın dünya çapında mimarlar tarafından tasarlandığı ve 500 milyon dolara mal olacağı belirtilmişti. Toplam 146 bin metre kare inşaat hakkı bulunan binanın 300 metre yükseklikte inşa edilmesi planlanmıştı.

Proje bu şekliyle uygulanırsa, Türkiye'nin en yüksek binası unvanını 3 kuleden en yükseğini oluşturan 181,1 metre ile İş Bankası Genel Müdürlüğünün hizmet verdiği binadan alacak. Dubai Towers projesinde, akıllı bina teknolojileri kullanılacak ve iş, eğlence ve rezidanslardan oluşan yaşam alanlarını içinde barındıracak.

Ayrıca yemekten medyaya, dünyaca ünlü markaların yer aldığı Türkiye'nin en gözde alışveriş merkezini İstanbullular'a sunacak. Tüm ofis alanları binanın diğer bölümleri ile uyum içinde olacak. Ofis alanları aynı zamanda anahtar teslim, tamamen mobilyalı ve gerekli tüm ağ hizmetleri tamamlanmış olarak tahsis edilebilecek. Farklı opsiyonları olan oturma alanlarında en etkileyicisi, lüks tesisleri ve panoramik manzarası ile çatı katları olacak. Kiracılara 24 saat temizlik, güvenlik, geniş otopark, spor salonu, sağlık merkezi, kablosuz internet bağlantısı ve bakım hizmeti verilecek.

Tayvan'daki 101 katlı ''Taipei 101'' 508 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olarak biliniyor. Malezya'daki 88 katlı Petronas ikiz kuleleri 452 metre, ABD'nin Chicago kentindeki 110 katlı Sears Tower 442 metre yükseklik ile ilk 3'e giren binalar arasında bulunuyor. Bu arada, Karayolları arazisinin metre karesi 8 bin 289 dolar, yaklaşık 11 bin 604 YTL, İETT arazisi de 17 bin 856
dolar yani 24 bin 999 YTL'ye geldi.

Türkiye'deki yüksek binalar

• İş Kuleleri: 181.1 m

• Sabancı Center: 141 m

• Tekfen: 135 m

• Metro City: 131.25 m

• Maya: 100 m

• The Plaza Otel: 78.5 m

İŞ KULELERİ’NDEN 119 METRE YÜKSEK

Dubai Towers İstanbul’da 5 yıldızlı otel, ofis alanları, alışveriş merkezi, konut alanları ve eğlence merkezi bulunacak. 300 metrelik gökdelen Türkiye’deki en büyük bina olan İş Kuleleri’nden 119 metre daha yüksek olacak. İş Kuleleri’nin yüksekliği bayrak direği dahil 181 metre.

Uzmanlar projeye karşı

Şehir plancıları ve mimarlar Levent’e yapılması planlanan 300 metrelik gökdelenin hukuksal ve plancılık açısından yanlış olduğunu savunuyor. Kentbilimci Prof. Alp ise İstanbul’un geleceğiyle ilgili tüm kararların Ankara’dan alınmasını eleştiriyor.

İstanbul Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ali Rıza Nurhan, kararın 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’yla çeliştiğini ileri sürdü. Bölgenin Beşiktaş planlarında karayolunun kullanımına ayrılmış kamu arazisi olarak görüldüğünü de vurgulayan Nurhan, gökdelen kararının hukuksal açıdan yanlış olduğunu söyledi.

Levent’e 300 metrelik gökdelen

Bu civarda noktasal planlama kararlarıyla ya da kaçak olarak izin alınmadan birçok gökdelen dikildiğini söyleyen Ali Rıza Nurhan, “Yeni gökdeleninin yapılacağı yer Boğaz’dan ve köprüden de baktığınızda görebileceğiniz en yüksek noktalardan biri. Bunun üzerine bir 300 metrelik bir yapı da koyduğunuzda silueti tasavvur etmeniz mümkün değil” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious