Leyla Zana kara harekâtına karşılık yas ilan etti!

Leyla Zana kara harekâtına karşılık yas ilan etti!.12445
  • Giriş : 25.02.2008 / 07:26:00
  • Güncelleme : 25.02.2008 / 02:05:06

Leyla Zana kara harekatına tepkili. Şubat'ı kara ay ilan eden Zana, yine bilinen sözlerini tekrarladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapatılan DEP'in Diyarbakır eski Milletvekili Leyla Zana, bütün Kürtler'in sınır ötesi kara operasyonunu protesto etmesi gerektiğini öne sürdü.

‘ŞUBAT, KÜRTLER İÇİN KARA AYDIR’

Kapatılan DEP'in eski Milletvekili Leyla Zana, Şubat ayının Kürtler için 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından bu yana ‘kara bir ay' olduğunu iddia etti. Zana, Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat'ta yakalandığını ima ederek şöyle dedi:

“Kürtler için sadece 15 Şubat değil, tümü ile yıllardan beri kara bir aydır. Şubat, bir anlamda bahar ayının müjdecisi durumundadır. Bahar, insanların kendini yenileme ayıdır. Ancak, Kürtlerin kendilerini yenilemelerine ve hiç bir zaman baharı güzellikle karşılamalarına izin verilmeyerek bütün zulüm ve baskılar Şubat aylarında yapılıyor. Şubat ayları artık Kürtler için baskı, zulüm, açlık, mutsuzluk ayları olmuştur.”

KÜRTLERDEN DE İHANET EDEN ÇIKIYOR

Her millette olduğu gibi Kürtler'den de ihanetin çıktığını söyleyen Zana, “Ama buna rağmen Kürtler'den isimsiz, çok büyük kahramanlar da çıkmıştır. Kürtler, yaşadıkları 4 ülkede mücadeleleri ile ne devlet kurabilmişler ne de yok olup gitmişlerdir. Zulme uğramışlar ancak, zulüm etmemişlerdir. Kürtler'in varlıklarını yok edemeyecekler, Kürtler'in var olma mücadelesi hep devam edecektir” diye devam etti.

TALABANİ'YE ÖNERİ

Zana, “Kürt'ün Kürt'ü öldürme ve Kürtler'i kandırma dönemi bitmiştir. Kürtler, ateş gibidir. Yanına iyi niyetle yaklaşırsan seni ısıtır, ama kötü niyetle yaklaşırsan seni yakar” dedi. Zana, Türkiye'ye davet edilen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye ilişkin, “Eğer Mam Celal (Celal amca) Türkiye'ye başı dik ve kendi Kürt kimliği ile gelip Kürt sorununun çözümü için 1993'te üstlendiği rolü üstlenirse, gelmesinden büyük mutluluk ve memnuniyet duyarız” dedi.

KÜRTLER ATEŞ GİBİDİR

Leyla Zana, birlikte yaşamak istediklerdini, ömrünün sonuna kadar da birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşamlak için mücadele edeceğini söylerken, “Ben demokratik çözüm yollarının kapatılmasını istemiyorum. Kürtler ateş gibidir. Eğer kendilerine iyi niyetle yaklaşırken seni ısıtırlar ama kötü niyet ile yaklaşırsan seni yakarlar. Biz kardeşlikten, demokratik çözümden yanayız. Anayasa'da Kürt kimliği tanınsın demokratik çözüm için büyük bir kapı açılmış olur. Kürtleri kandırma dönemi bitmiştir. Artık Kürtleri kandıramazlar” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious