Leyla Zana mahkemeye çıkartıldı

Leyla Zana mahkemeye çıkartıldı.13605
  • Giriş : 04.06.2009 / 23:26:00

Eski DEP Milletvekili Leyla Zana terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada "Erdoğan'a sesleniyorum Kürt şehirlerini bir bir dolaşma, git İmralı'da barış elini tut" diyen DEP eski Milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına başlandı. Zana, savunmasında barışla ilgili sözlerinden dolayı yargılanmasına anlam veremediğini, dünyada tek Türkiye'de barış istemine dava açıldığını iddia etti.

Kapatılan DEP eski Milletvekili Leyla Zana Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen 2 ayrı programda yaptığı konuşması nedeniyle yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanık Leyla Zana ile avukatları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, iddianameyi okuyarak, Diyarbakır'da yapılan ve Zana'nın okuduğu DTP'nin Demokratik Toplum Kongresi sonuç bildirgesini anımsattı ve burada İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'dan "Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan" olarak söz ettiğini ve PKK'nın "sivil başkaldırı çağrısı olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla yasaklanan "Edi bese" (Yeter artık) sözcüğünü kullandığı gerekçesiyle dava açıldığını hatırlattı.

Leyla Zana, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda verdiği ifadesini tekrarladığını söyledi.

Mahkeme başkanı, Zana'ya, DTP'nin 3 Kasım 2008'de Öcalan'ın sözde fiziki işkenceye maruz kaldığı söylentileri için düzenlenen oturma eyleminde, "Herkes Kürtlerin sesini duysun, hiç kimsenin onurumuzla oynamaya hakkı yoktur" sözlerini hatırlattı. Zana'nın iddianamede ayrıca "Eğer kardeşlik için el uzatsalar Kürtler daha da güçlü bir şekilde barış elini tutacaklar. Eğer uzatmasalar Kürtler her zaman mücadele edecekler. Erdoğan'a sesleniyorum Kürt şehirlerini bir bir dolaşma, git İmralı'da barış elini tut. Bu halk bunu istiyor" sözlerine yer aldığını belirten mahkeme, savunma yapmasını istedi.

Sanık Leyla Zana, sözlerinin bir bütün olarak ele alınmadığını ve ayrıca Kürtçe yaptığı konuşmanın tam çözümünün yapılmadığını savundu. Konuşmasının bir bütün olarak ele alınmasını ve bu doğrultuda Kürtçe ve Türkçe çözümün yapılmasını talep eden Zana, "Ayrıca bu konuşmamda barıştan söz ediyorum. Barış sözcüğü nedeniyle dünyada tek Türkiye'de dava açılıyor. Savaş isteyenler hakkında işlem yapılmaması gariptir" dedi.
Mahkeme başkanı, Zana'ya barış sözcüklerinden dolayı davanın açılmadığını konuşmalarında başka suç unsurlarının bulunduğunu belirtti.

Zana savunmasını yaptıktan sonra mahkeme, Zana'nın görüntü CD'lerinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden istenmesine ve Türkçe çözümünün yapılmasına karar vererek duruşmayı 17 Eylül 2009 tarihine erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla Zana'nın DTP'nin düzenlediği 2 ayrı programda yaptığı konuşmaları nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*