Leyla Zana terörist başını öve öve bitiremedi

Leyla Zana terörist başını öve öve bitiremedi.13159
  • Giriş : 25.05.2008 / 21:26:00
  • Güncelleme : 25.05.2008 / 21:08:20

DEP eski milletvekili Leyla Zana, bebek katili terörist başı Abdullah Öcalan'a olan aşkını anlata anlata bitiremedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DEP eski milletvekili Leyla Zana İngiltere’nin başkenti Londra’da konuşmacı olarak katıldığı bir seminerde, “Bir insan için beyin ve yürek ne ise Kürt halkı için PKK ve Öcalan da odur” dedi.Dünyaca ünlü SOAS (School of Oriental and African Studies) Üniversitesi'nde Kürt Eğitim ve Öğrenci Organizasyonu (KSSO) tarafından düzenlenen seminerde katılımcıların sorularını yanıtlayan DEP eski milletvekili Leyla Zana, terör örgütü PKK ve terörist başı Abdullah Öcalan'a ilişkin sorulan bir soruya verdiği yanıtla dikkat çekti.

Zana "Bir insan için beyin ve yürek ne ise Kürt halkı için PKK ve Öcalan da o demektir. O Kürt halkı için yeni bir yaşam kurdu. Öyle ki, varlığından utanır hale getirilmiş bir halka özgürlük ve direniş ruhu kazandırdı" dedi. Toplantıda Kürt sorununu ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Zana'nın ayrıca Londra temasları boyunca sürekli dillendirdiği Kürtler arası birlik vurgusunu bu seminerde de tekrarlaması dikkat çekti.

Birlikte yaşamdan yana Kürtlerin özellikle yaşadıkları devletler başta olmak üzere bir çok devlet açısından hala pazarlık konusu yapıldığını dile getiren Leyla Zana, artık Kürtlerin kendi çıkarları için birlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Kürt halkının tercihlerine karşı söyleyecek hiç bir sözü olamayacağını ifade eden Zana "Güneyde Kürtler Irak devletinde anayasal bir çerçevede birlikte yaşamayı tercih etti.

Türkiye'de de Kürtler birlikte yaşamdan yana tercihlerini koyuyor ama eşitlik temelinde. İran ve Suriye'de ise hâlâ ciddi sorunlar var. Ortadoğu aslında cehennem misali kaynayan bir kazan ve bu kazanda Kürtlerin ayakta kalabilmesi için Kürtlerin birliktelik içerisinde bir strateji belirlemesi lazım" diye konuştu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious