Leyla Zana'dan 'sayın' savunması

Leyla Zana'dan 'sayın' savunması.13159
  • Giriş : 23.12.2008 / 14:23:00

Terör örgütü elebaşı için ''sayın'' ifadesini kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, duruşmada savunma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargılandığı bir davanın duruşmasında yaptığı savunmada terör örgütü elebaşı için ''sayın'' ifadesini kullandığı gerekçesiyle hakkında ''terör örgütü PKK'nın propagandasını yapma'' suçundan dava açılan, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz yargılanan sanık Leyla Zana ile avukatı Cabbar Leygara hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince, sanık avukatının mahkeme başkanı ve tüm üyeleri hakkındaki ''reddi hakim talebinin'' reddine karar verildiğini belirtti.

Sanık Zana, duruşmada yaptığı savunmada, suç işleme kastı bulunmadığını ileri sürerek, ''O sözleri mahkemede görülen bir davanın savunmasını yapmak amacıyla belirttim. Hiç kimsenin propagandasını yaptığımı düşünmüyorum. Ayrıca savunmanın savunmasını yapmak istemiyorum'' dedi.

Mütalaasını okuyan cumhuriyet savcısı, sanığın mahkeme huzurunda yaptığı savunmanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini kaydederek, ''Tüm deliller bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın, terör örgütü PKK'nın sözde lideri Abdullah Öcalan'ı yüceltmek, övmek ve onu önder olarak kabul etmek suretiyle terör örgütünün propagandasını yaptığı anlaşılmaktadır'' diye konuştu.

Mütalaada, sanık Zana hakkında, Terörle Mücadele Kanunu'nun ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanık avukatı Leygara, mütalaaya karşı savunma hazırlamak üzere mahkemeden süre talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının savunma hazırlaması için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*