Leyla Zana'nın yargılanmasına başlandı

Leyla Zana'nın yargılanmasına başlandı .8574
  • Giriş : 31.08.2007 / 16:36:00

Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları sırasında terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana’nın yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Zana, hastalığını gerekçe göstererek katılmadı.
Mahkeme heyeti, sanık Zana’nın gerekçe göstererek katılmadığı duruşmayı erteledi.
-İDDİANAMEDEN- İddianamede, sanık Zana’nın, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapsi isteniyor.
İddianamede, Zana’nın Nevruz kutlamaları sırasında Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada, "Kürtlerin bugün üç önderi var. Birincisi ki hepimiz ona Celal Amca diyoruz. Bugün Irak’ın Cumhurbaşkanıdır, Kürtlerin lideridir. İkincisi her zaman söylüyoruz; Mesut Kardeş Kürdistan Bölgesel Başkanı. Üçüncüsü, hepiniz dile getiriyorsunuz. Kürt önderi başkan Öcalan’dır. Ben bu üç önder için minnetlerimi dile getiriyorum.
Bunların üçü de bizim değerlerimizdir. Her üçünün de yeri Kürtlerin gönlünde, beyninde vardır" ifadelerine yer verdiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious