Libya'da 6 sağlık görevlisine idam cezası

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Libya mahkemesi, 5 Bulgar hemşireyle bir Filistinli doktoru, 52'si ölen toplam 426 Libyalı çocuğa kasten HIV bulaştırdıkları gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Libya'daki 19 Bulgar tıp personeli, Şubat 1999'da Bingazi hastanesindeki çocukların nasıl HIV kaptığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Soruşturma kapsamındaki personelden 13'ü daha sonra serbest bırakıldı.

Soruşturma sonucunda 6 Bulgar hemşire, bir Filistinli doktor ve 9 Libyalı polisle doktor hakkında, yüzlerce Libyalı çocuğa HIV bulaşmış kanı kasten enjekte ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. Bu davada Libyalı sanıklar, "ihmalkarlıkla" suçlandı.

AIDS virüsünün kaşiflerinden Fransız doktor Luc Montagnier, 3 Eylül 2003'teki duruşmada bu epideminin Bulgar personelin göreve başlamasından bir yıl önce çıktığı yönünde ifade verdi.

Libyalı savcılar, 8 Eylülde 6 Bulgar hemşireyle bir Filistinli doktor için ölüm cezası talep etti ve 9 Libyalı memurun ayrı yargılanmasını istedi.

Libya mahkemesi 6 Mayısta 5 Bulgar hemşireyle Filistinli doktoru 426 çocuğa kasten virüs bulaştırmaktan suçlu buldu ve ölüm cezasına çarptırdı. Diğer Bulgar sanık ise beraat etti. Mahkeme, sanıkların cezalarının kurşuna dizilerek infaz edilmesine hükmetti.

Bir Trablus mahkemesi de geçen yıl 9 Libyalı polis ve doktoru, yargılandıkları davada beraat ettirdi.

Yüksek mahkeme, 25 Aralıkta Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor hakkında verilen ölüm cezası kararını yeniden görülmek üzere bir alt mahkemeye gönderdi.

İkinci mahkeme süreci boyunca sanıklar suçsuz olduklarını belirtti. Uluslararası bilim adamları da Libyalı çocuklardan alınan kan örneklerinin, sanıkların göreve başlamalarından önce virüsün bulaştığını gösterdiğini bildirdi.

İkinci mahkeme süreci bugün sanıkların bir kez daha suçlu bulunması ve ölüm cezasına çarptırılmasıyla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious