Lida'nın satışı durduruldu

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ''zayıflama ilacı'' olarak piyasaya sunulan Lida'nın satışını durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçeriğinde sibutramin olduğu tespit edilirse, ilaç piyasadan toplatılacak.

Bakanlık, analizler sonuçlanana kadar, bu ürünlerin kullanılmaması konusunda tüketicileri uyardı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, içeriğinde "sibutramin" adlı insan sağlığına zararlı kimyasal maddenin bulunduğu yönünde çıkan tartışmalar üzerine, Lida'nın satışı durduruldu.

Bakanlık, laboratuvar analizleri sonucunda üründe 'sibutramin' tesbit edilmesi halinde ürünün piyasadan toplatılması yönünde 81 il müdürlüğüne de talimat verdi.

Takviye edici gıdaların ithalatında bakanlık tarafından kontrol belgesi düzenlendiği hatırlatılan yazıda, 'Lida-daidaihua' adlı ürünün de gıda takviyesi olarak ithal edildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, ithalat sırasında ürün bileşeninde etken madde beyan edilmiyor, gıda maddeleri etken maddeye göre sınıflandırılmıyor ve ürünün kullanım amacı değerlendirilmiyor.

Kontrol belgesi kapsamında izin verilen ürünler eczanelerde veya diğer satış noktalarında satılabiliyor. Ancak, bakanlıktan gerekli izinler alınmadan veya aldığı izinden farklı şekilde tüketime sunulan ürünler hakkında, Türkiye'deki ve ithal edilen ülkelerdeki resmi kurumlar nezdinde girişimler yapılıyor.

Çin ile yazışma yapıldı

Açıklamada, ‘Lida’ adlı ürünün izin verilen içerikten farklı bir şekilde piyasaya sürüldüğü yolundaki haber ve reklamlar üzerine, yasal işlem başlatıldığı vurgulandı.

Bakanlık, ürünün ithal edildiği ülke olan Çin'in büyükelçiliği aracılığı ile firma beyanının doğruluğu konusunda yazışma yaptı. İl müdürlüklerine de söz konusu ürünün denetimi konusunda talimat verildi.

Dağıtım, satış yerleri ve eczanelerde yapılan denetimler sonucunda, bu ürünle ilgili mevzuata aykırı ifadeler içeren broşür bulunduran firmalara cezai işlem uygulandı. Broşürler piyasadan toplandı.

Kaçak olarak satışı yapılan ürünler ile ilgili olarak da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Gümrük Müsteşarlığı bilgilendirildi.

Sibutramin analizi yapabilen laboratuvarlar belirlenerek, ürün buralara analize gönderildi.

Siburtamin adlı kimyasalın tespiti halinde ürünün piyasadan toplatılması, kontrol belgesinin iptali yönünde il müdürlüklerine talimat verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious