'Lida'yı kesinlikle kullanmayın!

'Lida'yı kesinlikle kullanmayın! .7704
  • Giriş : 27.09.2007 / 15:59:00

Sağlık Bakanlığı, Lida isimli ilacın 'kesinlikle zararlı olduğu ve kullanılmaması' açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı, Farmalife adlı firma yetkilisinin, zayıflamaya yardımcı olduu iddia edilen yosun içerikli Lida isimli ilacın “güven içinde kullanılabileceğine' ilişkin yaptığı açıklama üzerine, 'bu ilacın kesinlikle zararlı olduğu ve kullanılmaması' açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Farmalife adlı firma yetkilisinin 26 Eylül günü yaptığı basın toplantısında, Bakırköy Cumhuriyet savcılığı’nın kovuşturma yapılmasına gerek olmadığı yolundaki kararını gerekçe göstererek, vatandaşların Lida’yı güven içinde kullanabilecekleri ve ilacın eczanelerde satılabileceği yönündeki beyanlarının üzerine yazılı açıklamayla bu ilacı kullananları uyardı.

Bakanlık açıklamada, Bakanlığımız Refik saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı’nın 25.9.2007 tarihli analiz raporunda Farmalife firmasına ait Lida Dai Dai Hua Capsules ürününün numunesinde “N-mono-desmetilsibutramin” adlı bileşiğin bulunduğu bildirilmiştir. Tarım ve Köşişleri Bakanlığı’nın kontrol belgelerini iptal ettiği, son yapılan analizde bir sibutramin türevi olan “N-mono-desmetilsibutramin” tespit edilen Lida, sağlığa zararlı olma özelliği dolayısıyla kesinlikle kullanılmamalıdır. İl Sağlık müdürlüklerimiz ve Türk Eczacıları Birliği’ne gönderilen çok acele kayıtlı yazılar ile eczanelerde kesinlikle bu ürününü satışının yapılması ve olan ürünlerin derhal toplatılması talimatı verilmiştir' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious