Liderlerin 'demokrasi' vurgusu

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Liderler, 23 Nisan mesajında 'Meclis iradesi'ne vurgu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle mesaj yayımlayan liderler, Meclis iradesinin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yöneteni ve yönetileniyle herkese düşen görevin, 23 Nisan'ın felsefesine sahip çıkmak ve onu yaşatmak olduğunu belirterek, TBMM'nin bugün de Atatürk'ün yüce kişiliğine ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorunda olduğunu bildirdi.

Meclis Başkanı Arınç, Meclis'in TBMM'nin ordudan önce kurulmasının milli iradeye verilen önemi ortaya koyduğunu ifade ederken Başbakan Tayyip Erdoğan da Kurtuluş Savaşı'nın zor günlerinde en kritik kararların Meclis'te müzakere edildiğini belirterek, "Hiç kuşkusuz Atatürk'ün sahip olduğu çağdaş Türkiye vizyonunun temelinde, demokratik bir yönetim ideali vardır." dedi. Muhalefet liderlerinin mesajları da özetle şöyle:

CHP lideri Deniz Baykal: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde çalışmalarına başlayan bu Meclis, önce cumhuriyeti, sonra demokrasiyi gerçekleştirmiştir. Bugünkü Anayasa'mızın temel ilkelerini esas alan bu anlayışın şekillenmesine önderlik eden Meclis'in koyduğu ilke ve anlayışlar, günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir.

Anavatan lideri Erkan Mumcu: 23 Nisan'a anlam veren, 23 Nisan'ı bayram yapan tartışmasız gerçek, koskoca bir milletin tek amaç etrafında bütünleşmesidir. Bağımsızlık ve işgalden kurtuluş mücadelesinin en çetin günlerinde TBMM'nin açılmış olmasını, sadece mücadele kararlılığının değil, milletin geleceğini inşa etme iradesini ortaya konulması bakımından takdirle, şükranla ve minnetle hatırlıyoruz. Bu büyük bir derstir, bu hayranlık uyandıran büyük bir liderliktir.

DYP lideri Mehmet Ağar: 23 Nisan 1920'de ziraat mektebinin çatısı altında toplananlar milletin vekilleri değil, doğrudan doğruya millet asliyetinin kendileridir. 23 Nisan'a adını ve anlamını veren "hakimiyet bila kaydı şart milletindir. Gücünü milletten, ilhamını Atatürk'ten alan bu Meclis'in ilham kaynağını değiştirmeyeceğini ve mensuplarının millet adına Atatürk cumhuriyetini yaşatacaklarını ifade ediyor, hususen ülkemizin ve cumhuriyetimizin geleceği çocuklarımızın ve milletimizin ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutluyorum.

MHP lideri Devlet Bahçeli: TBMM, yalnızca gücünü milletten alan kurumsal bir yapı değildir. O, aynı zamanda Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyet coşkusunun şekillendiği ve Atatürk'ün, 'Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.' sözlerinde anlamını bulduğu gibi milli ruhun ifadesidir. TBMM, bugün de demokrasinin, milli devletin ve Türk milletinin geleceğinin en büyük güvencesidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious