Liderlerin gençlik sırları

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Yoğun stres altında çalışan siyasilerin en büyük korkusu kalp krizi geçirmek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal 68 yaşında ama delikanlı gibi

1938 doğumlu olan 68 yaşındaki CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hala 'genç lider' olarak anılıyor. Baykal'ın yıllardır genç görünmesinin sırrı ise çok basit. Yıllardır her sabah bir saat yürüyen Baykal, memleketi Antalya'ya gittiğinde ise yüzüyor. Sigara kullanmayan ve doğal ürünleri tercih eden CHP Genel Başkanı'nın odasında, içinde limon dilimleri ve nane olan su şisesi eksik olmuyor. Baykal, normal su yerine bu aromalı suyu içiyor.

Bitki çaylarını tercih eden CHP Lideri, çok az çay içip daha çok ıhlamur ve ada çayı tüketiyor. Kahveyi de az içen Baykal, tatlı olarak da sütlü tatlıları tercih ediyor. Baykal'ın en sevdiği tatlı; acı badem kurabiyesi.

Türkiye'nin bütün mutfaklarını iyi bilen Baykal, yediklerine dikkat ederken, daha çok sebze ve meyve tüketiyor. Akşam yemeklerini erken yemeyi tercih eden CHP Genel Başkanı, en çok patlıcan yemeklerini ve imambayıldıyı seviyor.

Özel doktoru olmayan Baykal, gerektiğinde de doktor olan kızı ve oğluna danışıyor.

Mumcu'nun bitki çayları

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, doktora düzenli giderek check-up yaptırıyor. Sigarayı az miktarda içen Mumcu, fırsat buldukça Ankara Ümitköy'de yürüyor. Özel bir beslenme programı uygulamayan Mumcu, kolesterolüne dikkat ediyor. Abur cuburdan kaçınan Anavatan Partisi Genel Başkanı, öğleleri yemek yemiyor. Akşamları az yemeyi tercih eden Mumcu, özellikle bulgur pilavı, nohut ve memleketi Yalvaç'ın 'keşkek'ini severek tüketiyor. Mumcu, bitki çaylarının yanı sıra normal çay içmeyi de seviyor.

Başbakan, Siirt Balı'nı çok seviyor

1954 yılında doğan ve 52 yaşında olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sigara ve alkol kullanmıyor. Gençliğinde Futbol oynayan Erdoğan, fırsat bulursa yine topun başına geçerek rahatlıyor. Dengeli beslenen ve bitki çaylarını tercih eden Başbakan, yemeklerine de dikkat ediyor. Doğal beslenmeye özen gösteren Erdoğan, özellikle Siirt'ten gelen balı yemeyi seviyor. Erdoğan'ın en sevdiği yiyeceklerin başında ise simit, peynir ve yanında çay geliyor.

Yoğun çalışma temposu nedeniyle 4 saat uyuyan Erdoğan'ın, Başbakanlık koltuğuna oturduğundan bu yana görüntüsünde bazı değişiklikler oldu. Saçları seyrekleşen ve beyazları artan Başbakan'ın gözlerinde de morluklar ve halkalar oluştu. Erdoğan'ın görüntüsündeki bu değişikliği çevresindekiler ise Başbakan'ın çok az uyumasına ve çok çalışmasına bağlıyor.

Mehmet Ağar sigarayı bıraktı

DYP Genel Başkanı'nın da özel doktoru var. Ağar, Prof. Dr. İsmet Nane'nin yönlendirmesi ile hareket ediyor. Sigarayı bırakan Ağar, içki de kullanmıyor. Ağar'a memleketi Elazığ'dan sürekli lavaş geliyor. Her sabah evinde bir saat koşu bandını kullanan DYP Genel Başkanı, fırsat bulursa dışarıda da yürümeyi tercih ediyor. Yemeklerine dikkat eden Ağar, az ama sık yemek yiyor. DYP Lideri'nin en sevdiği yemekler arasında ise sebze yemekleri geliyor. Ada ve ıhlamur çayını daha çok tüketiyor. DYP Genel Başkanı, kırmızı etten kaçıyor. Akşamları erken ve hafif yemeyi tercih eden Ağar, daha ziyade meyve tüketiyor.

Bahçeli, düzenli ve disiplinli yaşıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sürekli doktoru olan Osman Durmuş'un kontrolünde. Bahçeli, yemekleri ve yaşamı ile ilgili doktoru ne diyorsa onu uyguluyor. Çayı ve kahveyi çok seven Bahçeli, geçirdiği ameliyatın ardından sigarayı bıraktı. Bahçeli, çok sevdiği halde kahveyi de bugünlerde pek içmiyor. MHP Lideri, ameliyatın ardından sabah koşularına da ara verdi; ancak sabahları evindeki koşu bandını kullanıyor.

Bahçeli'nin yakın çevresinin aktardığına göre, dost sohbetlerini çok seven MHP Genel Başkanı, fikir teatisinde bulunmayı tercih ediyor. Düzenli ve disiplinli çalıştığı bilinen Bahçeli'nin programının aylar öncesinden belli olduğu ve aksamadığı belirtiliyor. Kırmızı et ağırlıklı beslenen Bahçeli, bol miktarda su tüketiyor. Ayrıca doktorunun tavsiyesi üzerine, bol sebze ve zeytinyağlı da tüketiyor. Bahçeli'nin sevmediği yiyecekler listesinin başında ise tavuk geliyor.

Yazıcıoğlu spor tutkunu

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, genç ve sağlıklı kalmasını spor yapmasına borçlu. Sabahları yürüyüş ve koşu yapan Yazıcıoğlu, fırsat buldukça da ata biniyor. Programları nedeniyle yemeklerine dikkat edemiyor. İçki ve sigara kullanmayan Yazıcıoğlu, gençlere de aynı tavsiyede bulunurken, spor yapmayı da ihmal etmemelerini öğütlüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious