'Liderlik itip kakma ile olmaz'

'Liderlik itip kakma ile olmaz'.8562
  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

TÜSİAD Başkanı Arzu Doğan Yalçındağ, kendisine göre liderlik tarifini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Doğan Yalçındağ, Türkiye’nin daha fazla sayıda lidere ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, girişimcilik konusunun Türkiye için kritik bir önem taşıdığını belirtti.

Bahçeşehir Üniversitesi Global Liderlik Forumu’nun açılışına katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 21’inci yüzyılda çok hızlı bir değişim döneminden geçildiğini belirterek, “Bu değişimin altında kuşkusuz bilgi ve teknoloji alanlarında gerçekleşen önemli gelişmeler ile ticarette sınırların her geçen gün azalması yatıyor. Adeta bir bilgi patlaması yaşıyoruz” dedi.

Bilgi ve sermayenin hiçbir maliyet yaratmadan ışık hızıyla yer değiştirdiğini kaydeden Yalçındağ, bu sürecin beraberinde köklü değişimler getirdiğini söyledi.

Geleneksel iş yöntemlerinin küreselleşme ile birlikte yerini yeni global yöntemlere bıraktığının altını çizen Yalçındağ, bu durumun her geçen gün daha fazla rekabetle karşı karşıya bıraktığını dile getirdi. Yaçındağ, yaşanan süreçte liderlik ile global liderliği ayırmanın pek mümkün olmadığını ifade ederek, “Değişimi öngöremeyen ve bu sürece ayak uyduramayan, diğer bir deyişle, gerekli liderliğe sahip olmayan şirketlerin, yeni dönemde sahnedeki yerlerini değişime ayak uydurabilenlere terk etmek zorunda kalacaklarını söylemek hiç de güç değil” diye konuştu.

Türkiye’de daha fazla sayıda lidere ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Yalçındağ, girişimcilik konusunun, Türkiye için de kritik bir önem taşıdığını sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin genç nüfusunu girişimci bir güce dönüştürebildiği takdirde, ekonomik anlamda rekabetçiliğini çok daha ileri bir seviyeye taşıyacaktır” diyen Yalçındağ, gelecek yıllarda Türkiye’de genç nüfustaki artışa bağlı olarak, daha çok gencin işgücü piyasasına girmesinin beklendiğini söyledi. Yalçındağ, bunun işsizlik sorununu derinleştirmesini engellemek için daha fazla istihdam alanı yaratılması gerektiğini dile getirdi. Yalçındağ, bunun için özel sektör girişimciliğinin desteklenmesi gerektiğinin önemine değindi.

LİDERLİK İTİP KAKMA İLE OLMAZ

Liderliğin itip kakma ile olmayacağını belirten Yalçındağ, liderine güvenmeyen bir topluluğun başarılı olması beklenemeyeceğini kaydetti.
Yalçındağ, “Belirli bir bölgede başarılı olan bir lider, küresel planda başarı gösteremeyebilir. Her geçen gün global liderlere ihtiyacımızın arttığı da bir gerçek. Peki global liderliğin farkı nedir? Bir global lider, temel liderlik vasıflarının yanısıra farklı kültürleri anlayarak, onlara da liderlik edebilecek özelliklere sahip olmalıdır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious