Light tarih oluyor

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Amerikan sigara firmalarının yurt dışındaki pazarlama çalışmalarında da ''light'' veya ''düşük nikotin'' gibi ifadeleri kullanmaları yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Bölge Yargıcı, hükümetin açtığı dava sonucunda 17 Ağustos'ta, bu ifadelerin kullanılmasını yasaklayan bir karar alınca, sigara üreticileri, karara, ''bu ifadeleri dış pazarda kullanıp, kullanamayacakları'' yolunda açıklık getirilmesini istemişlerdi. Ancak mahkeme bugün aldığı kararla, buna izin vermedi.

Yargıç Gladys Kessler, kararında, Amerikan halkı için zararlı olanın, dünyanın geri kalanı için zararlı olmayacağının söylenemeyeceğini vurguladı.

Sigara üreticileri ise ''başka ülkelerin kendi ulusal hukuki düzenlemelerine müdahale ediliyor'' gerekçesiyle karara sert tepki gösterdi. Philip Morris USA Inc. ve Altria Group Inc. tarafından yapılan açıklamada, bu kararın ''hukuk dışı'' olduğu belirtildi. Davada taraf olan bu şirketler ve R.J. Reynolds Tobacco Co., Brown & Williamson Tobacco Corp., British American Tobacco Ltd. ve Lorillard Tobacco Co. firmaları, kararı temyize hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious