'Limalar teklifi'ne tepki yağıyor!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin limalarla ilgili teklifi, hem iktidar hem de muhalefetiin tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin AB'ye yaptığı, ''Ercan Havaalanı'nın uluslararası trafiğe, Mağusa Limanı'nın da doğrudan ticarete açılması karşılığında, Türkiye'den de bir havaalanı ve limanın Rumlara açılabileceği yönündeki teklifi hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinden tepki gördü. Milletvekilleri, bu teklifin Rum Kesimi'ni tanıma anlamına geleceği görüşünde birleşti.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Türkiye'nin AB'ye yaptığı yeni teklif konusunda, "Liman açıldığı zaman, fiili olarak tanıma durumuna geçiyorsunuz. Buna dikkat etmek lazım" dedi. Türkiye'nin getirdiği teklifin yeni bir hukuki durumu öngördüğünü vurgulayan Dülger, "Liman açıldığı zaman, fiili olarak o limana gelecek adam, kağıdını getirecek, kağıda itibar ederek damga atılacak. Onu fiili olarak tanıyor durumuna geçiyorsunuz. Buna dikkat etmek lazım. Ercan açılıyorsa, o da oraya geldiği zaman KKTC'yi tanımış oluyor. Burada hukuki bir husus var'' diye konuştu. Dülger, Rum Kesimi'nin bu teklifi reddettiğinin hatırlatılması üzerine, ''İyi ki Rumlar bu öneriyi reddetmişler, memnun oldum'' dedi

Dışişleri Komisyonu'nun AK Partili üyesi Eyüp Sanay, Türkiye'nin yaptığı teklifin, Rum Kesimi'ni tanıma anlamına geleceğini belirterek, böyle bir girişiminin yanlış olduğunu söyledi. Eyüp Sanay, AB'nin 24 Nisan referandumundan sonra KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda aldığı kararı bir türlü yerine getiremediğini ifade ederek. "Önce onlar sorumluluğunu yerine getirip KKTC'yi tanısınlar ve izolasyonları kaldırsınlar. Sonra Türkiye adım atabilir" şeklinde konuştu.

CHP SERT TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bir limanı, bir havalimanını açmakla, 10 limanı açmak arasında hukuki ve siyasi açıdan hiçbir fark bulunmadığını belirterek, "Kimse kimseyi kandırmasın. Bu teklif, adım adım Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ni meşrulaştırma yönündeki gidişinin işaretidir'' diye konuştu. AB ile yürütülen müzakerelerin kapalı kapılar ardında yapılmasını eleştiren Onur Öymen, hükümetin bu çok önemli milli meselede, TBMM'nin ve muhalefetin görüşünü almadan böyle bir öneride bulunmasının yanlış olduğunu vurguladı. Öymen, bu adımının Türkiye'nin yeni tavizler vermesi anlamına geldiğini ifade ederek, bu adımın Rum Kesimi'ni Kıbrıs'ın meşru yönetimi olarak tanıma sonucunu doğuracağını kaydetti.

CHP'li İnal Batu, yapılan son teklifin, Türkiye'nin daha önce yaptığı tekliflerin daha somut hali olduğunu belirterek, bu teklifin, insiyatifi ele almak amacıyla yapılan bir 'taktik teklif' olduğunu ve hiçbir kabul edilebilir tarafının olmadığını söyledi. AB'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusundaki taahhüdünü yerine getirmesi durumunda bunların yaşanmayacağını dile getiren İnal Batu, "Türkiye zaten ek protokolü imzalayarak Rum Kesimi'ni fiilen tanıdı. Limanların ve havaalanlarının açılması resmi tanıma anlamına gelebilir ama fazla birşey değiştirmez. Kaldı ki aynı mantıkla, Rumlar da Ercan Havaalanı ile Magusa Limanı'nın uluslararası ticarete açılmasını kabul ederlerse, onlar da resmen KKTC'yi tanımış olurlar" diye konuştu.

TEKLİF RUMLARI RESMEN TANIMA ANLAMINA GELİYOR

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Türkiye'nin yaptığı teklifin, Kıbrıs Rum Kesimi'ni Kıbrıs'ın tamanının meşru hükümeti olarak tanımak anlamına geldiğini söyledi. Süleyman Sarıbaş, ''Sorun; Rum gemi ve uçaklarının birkaç limana ve havaalanına girmesi değil, Rum toplumunu Kıbrıs'ın tamamının temsili hükümeti olarak tanımaktır'' diye konuştu. Teklifin Türk yetkililerden değil Finlandiya'dan öğrenilmesini eleştiren Sarıbaş, Güney Kıbrıs Rum kesiminin teklifi reddetmesini, daha fazlasını almak için bir taktik olarak gördüğünü kaydetti.

Türkiye'nin bu noktaya, 17 Aralık 2004 zirvesinde Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın limanların açılması doğrultusunda attığı imza nedeniyle geldiğini savunan Süleyman Sarıbaş, ''Ya o imzayı atmayacaktınız ya da imzayı atan o bakanın akli dengesinin yerinde olmadığını ileri sürerek 'bu imza bizi bağlamaz' diyeceksiniz" şeklinde konuştu.

Liman ve havaalanının Rumlar'a açılmasının, Rumları resmen tanıma anlamına geleceğini tekrarlayan Sarıbaş, Türk milletinin bunu asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious