Liman krizine Denktaş da katıldı

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Limanların BM kontrolüne devredilmesi gündemi ve sonrasında oluşan krize KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konu ile ilgili konuşan Denktaş, Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin, KKTC limanlarını, "meşru Kıbrıs hükümeti" adına işletmek istediklerini kaydederek, "Rum limanlarını AB idare etmediğine göre, KKTC limanları hakkında da ahkam kesme hakkı yoktur" yorumunda bulundu.
Gündemle ilgili düşüncelerini dün akşam yayınladığı yazılı bildiriyle açıklayan Denktaş, KKTC limanlarının, Rum'un yasa ve ahlak dışı ambargosuna rağmen çalıştığını da vurguladı. Denktaş, "AB ülkelerine rüçhanlı mal satacağız veya mal alacağız diye bağımsızlığımız ve egemenliğimizi iğfal etmelerine müsade edilmemelidir" görüşünü bildirdi.

Açıklamasında, KKTC makamlarının oyuna gelmeyeceğini ümit ettiğini ifade ederek, Kıbrıs meselesinin, eşitliğin ihlalinden ve "Ortaklık Cumhuriyeti"nin Rum devletine dönüştürülme eyleminden kaynaklandığını anımsattı. Denktaş, "Rum ortağın, Türk ortağının direnişi nedeniyle Kıbrıs'ın tümüne sahip çıkamadığını, ancak AB'yi arkasına alarak ve sahte bir ünvan arkasına saklanarak, Kıbrıs'ın tümüne sahip çıkmaya çalıştığını" kaydederek, KKTC'nin varlığının, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin, bunu engellemekte olduğunu belirtti.

AB'nin, "azınlık addettiği, işgal altında yaşıyor sandığı" Kıbrıs Türkleri'ne yardımcı olacakmış gibi davranarak, eşitliği yıkmak için uğraştığını dile getiren Denktaş, KKTC'yi yok farz edenlerin, KKTC halkını Kıbrıslılar arasında yüzde yirmi azınlık olarak görenlerin, bu yaklaşımlarını reddetmenin şart olduğunu kaydetti. Denktaş, "Kıbrıs'ta Rum ne ise, KKTC halkının da o olduğunu" vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious