Limanlar 24 saat izlenecek

Limanlar 24 saat izlenecek .16528
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:52:00

İstanbul ile Çanakkale boğazlarında hizmet veren gemi trafik sisteminin yaygınlaştırılmasıyla Marmara denizinin tamamı, İzmir ve Aliağa körfezleri ile Doğu Akdeniz'de bulunan tüm gemiler radar ve kamera sistemiyle izlenerek gemi trafiği düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerine göre, "Bölge/Liman Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi (VTS)" projesiyle gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğu İzmit, İzmir, İskenderun, Mersin ve Aliağa/Nemrut liman ve körfezlerinde seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin artırılması, gemi trafiğinin düzenlenmesi amaçlandı.

TÜBİTAK ile Denizcilik Müsteşarlığı arasında imzalanan etüt proje işinin kesin kabulü ise 31 Temmuz 2007'de yapıldı.

İzmit körfezi için ihaleye çıkılacak

Söz konusu etüt proje ile 3 adet Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (GTHM) ve merkezlere bilgi sağlayan 24 adet trafik gözetleme istasyonu (TGİ) yeri belirlenerek, Denizcilik Müsteşarlığı adına tahsis işlemlerine başlandı.

İzmit körfezi bölümünde yer tahsis işlemleri tamamlandı ve yerler İl Özel İdaresi'ne devredildi.

Denizcilik Müsteşarlığı, nisan ayının sonuna kadar İzmit körfezinde VTS merkez ve kule inşaat ihalesine çıkılmasını planlıyor.

İzmir körfezi, Aliağa/Nemrut bölgesi ile Mersin İskenderun körfezleri bölgesinde yer tahsis işlemleri ise devam ediyor. Bu bölgede ise temmuz ayına kadar VTS merkez ve kule inşaat ihalesine çıkılması hedefleniyor.

2010 yılında bitirilmesi hedeflenen projenin tamamlanması ile Marmara denizinin tamamı, İzmir ve Aliağa körfezleri ve Doğu Akdeniz'de bulunan tüm gemiler radar ve kamera sistemi ile izlenecek.

Limanlar 24 saat izlenecek

Söz konusu liman ve körfezlerin 24 saat izlenmesini sağlayacak sistemle verimli ve emniyetli bir trafik akışı sağlanacak, gemi hareketleri düzenlenecek, trafik organizasyon sağlanacak, kaza riski en aza indirilerek can, mal ve çevre emniyeti artırılacak.

Sistemin kurulmasının ardından VTS alanı içerisinde kalan iskele ve rıhtımlarda yanaşık bulunan gemiler kameralarla izlenebilecek ve bu görüntüler kaydedildikten sonra internet ortamında yayınlanabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious