'Limanlar konusunda resmi açıklama yok'

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, liman konusunun basında yer almasına karşın, resmi ağızlar tarafından açıklanmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Tüzmen, toplantıdan sonra bir gazetecinin Türkiye'nin AB'ye götürdüğü yeni öneriye ilişkin görüşlerini sorması üzerine, böyle bir önerinin henüz resmi olarak açıklanmadığını, Avrupa Birliği (AB) sürecinde tarafların karşılıklı taktik geliştirip, tartışmalar yapmalarının, egzersizlerde bulunmalarının doğal olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda gerekli adımların atıldığını, Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü ifade eden Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Limanların Rumlara açılması konusunda henüz resmi açıklama olmadı. Bakanlar Kurulunda bu konularda çeşitli tartışmalar, çeşitli egzersizlerin yapılması gayet doğaldır. Dışişleri Bakanlığının bu egzersizleri Bakanlar Kurulunda gündeme gelebilir, Bakanlar Kurulunda yaptığımız çalışmalarla ilgili olarak kendi görüşlerimizi her zaman söyleriz, ancak birçok insan bu konuyu medya kanalıyla öğrendi ve resmi açıklama gelmeden bir şeyler konuşmak yanlış olur.

Önce resmi açıklamayı görelim, ondan sonra görüş söyleyelim. Ancak, farklı tonaj ve kapasitede olan limanların bu şekilde pazarlık konusu edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Küçük liman ile büyük liman pazarlığı olamaz. Yapılan çalışmalar belli gruplar tarafından basına sızdırılmış olabilir, daha ileride daha sağlıklı değerlendirme fırsatı bulabiliriz.''

Tüzmen, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) AB sürecinde elinden gelen yapıcı çalışmaları yaptığını, ancak bu çalışmalara rağmen yapıcı çalışmalar yapmayanların ödüllendirildiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious