Limanların açılması söz konusu değil!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda AB'ye yaptığı öneriyle ilgili olarak, ''Herhangi bir şekilde Türkiye'nin bir liman açması söz konusu değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüzmen, şunları söyledi:

''Bu konuda bizim görüşümüz belli. Herhangi bir şekilde Türkiye'nin bir liman açması söz konusu değil. Kaldı ki hava limanları olsun, deniz limanları olsun ölçekleri çok farklı. Türkiye'deki limanlarla arasında dağlar kadar fark var. Bu tip değerlendirmeleri genellikle konunun uzmanı olmayan, Kıbrıs hadisesini yorumlayacak kadar gerçek bilgi birikimine sahip olmayan insanlar yapıyorlar. Yeni dönem başkanlığını alanlar bakıyorsunuz, gerçekten tam bir donanıma bilgi birikimine sahip olmadan çözümü hızla bulmak amacıyla bu sefer çözümü de zorlaştırıyorlar.'' Sadece AB içinde değil, OECD ülkeleri içinde gerek ihracat gerek ekonomik büyüme açısından şampiyon olmuş Türkiye gibi bir dinamoyu Avrupa'nın kaçırmaması gerektiğini belirten Tüzmen, Avrupa'nın zaman içinde bunun farkına varmaya başladığını, ancak önemli olanın sözler değil yazılar olduğunu, yazılı olarak bu tür teminatları istediklerini belirtti.

Tüzmen, şöyle konuştu:

''Birebir ilişkilerde herkes bizim sırtımızı sıvazlıyor. Birebir bakanlarla olan ilişkilerimiz, başbakanların ilişkileri çok iyi ama iş yazıya geldiği zaman bir bürokratik imparatorluk haline gelmiş olan AB kararları, maalesef bizlerle iyi ilişkiler içinde olan kesim tarafından değil, bir bürokrat kesim tarafından hazırlanınca böylesine yanlışlıklar çıkabiliyor. Bürokratik kesim tarafından hazırlanınca onlara da kendimizi tanıtamadığımız için böylesine yanlışlıklar çıkabiliyor. Bizim moralimiz yüksek. yolculukta üstümüze düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Süreç hala devam eden bir süreçtir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious