Liman'a 100 milyon USD

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Antalya Limanı'na teklif verme süresi tamamlanırken gözler 27 Temmuz Perşembe günü yapılacak ihaleye çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi'nin aylık olağan toplantısına katılan Şinel, limanla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Limanın hisselerini almak için 6 firmanın teklif verdiğini bildiren Şinel, 27 Temmuz'daki ihaleye; IC İçtaş Havalimanı Yatırım İşletmeleri ve Tic. A.Ş., Akdeniz Liman İşletmeciliği A.Ş., Yenigün İnşaat A.Ş., Akfen Holding A.Ş., Cengiz İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ile Özaltın İnşaat Tic. San. A.Ş. firmalarının katılacağını bildirdi.

Global-Çelebi'nin Akdeniz Liman İşletmeleri A.Ş. ortaklığında ihaleye gireceğini belirten Şinel, Global-Akıncıoğlu ve İbrahim Çeçen Grubu'nun son iki aydır limanla yakından ilgilendiğini aktardı. İhaleye girecek firmalara ilk yıl 7,5 milyon dolar yatırım önerdiklerini ifade eden Genel Müdür, şöyle konuştu:

"TMSF'nin ihaleye çıktıktan sonra şartname alınma koşulu vardı. Şartnameyi alanlar 5 bin dolar vererek bilgi odasına başvuruyordu. Buna 2 firma başvurdu. Global-Akıncıoğlu, ve İbrahim Çeçen Grubu, son iki aydır bizimle sürekli bilgi alışverişi içerisindeydi."

Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner de toplantıya katılarak belediyenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Öner, Kepez'in en büyük sorunlarının mülkiyet ve kentleşme olduğunu söyledi. Türkiye'deki tüm 2B arazilerinin yüzde 10'unun Kepez'de bulunduğunu belirten Öner, 2B sıkıntısı yaşayan belediyelerin başında geldiklerini ifade etti. Hazineyle ilgili mülkiyet sorununu aştıklarını kaydeden Kepez Belediye Başkanı, "Kentleşmede de önemli mesafeler kaydettik. 60 bin gecekondunun 3 bin 500'ünü yıktık. Bunları yıkarken vatandaşları hiçbir zaman mağdur etmedik. Şimdi TOKİ ile anlaşmaya vardığımız 1400 konutluk gecekondu dönüşüm projesini Eylül-Ekim aylarında başlatacağız" diye konuştu.

Kepez ve Antalya'nın kaderini değiştirecek projeleri hayata geçireceklerini dile getiren Öner, bunları şu şeklide anlattı: "Büyük tartışmalara neden olan Dokuma konusunda 3,5 ay soruşturma ve inceleme geçirdik. Dokuma aleyhine açılan bütün davalar reddedildi. Şimdi o alanın tamamını hiçbir ağaca dokunmadan park yapacağız. Park içerisinde Türkiye'nin en büyük ikinci medeniyetler müzesini, dünyanın üçüncü Ortadoğu'nun en büyük akvaryumu olacak. Dokuma'yı Antalya'nın önemli merkezlerinden biri haline getireceğiz." Altınova bölgesinde Antalya Ticaret Borsası ile çiçek mezatı projesini Eylül ayında başlatacaklarını açıklayan Kepez Belediye Başkanı, Karain Havaalanı bölgesine Disneyland yapımı için de yoğun girişimlerinin olduğunu aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious