Limon para etmeyince...

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Narenciye 3 yıldır para kazandırmayınca, emeğinin karşılığını alamayan üretici, ağaçları kesmek mecburiyetinde kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kilosu 15-20 kuruşa kadar düşen limon ağaçlarda kalırken, üretici tepkisini daha önce Erdemli ve Mersin'de yol kesme eylemleri ile ortaya koymaya çalışmıştı. Mersin'in Çeşmeli Beldesi'nde Tarım Kredi Kooperatifi Başkanlığı yapan Mehmet Ali Çopuroğlu, çocuğu gibi bakarak 30 yılda büyüttüğü limon, portakal ve mandalina ağaçlarında oluşan 300 ağacı kesti.

Üreticinin 3 yıldır yaptığı masrafların karşılığını alamadığını belirten Çopuroğlu, bakamadığı için ağaçları kesmek zorunda kaldığını söyledi. Ağaçların kök kısımlarını biraz uzun bıraktıklarını dile getiren Çopuroğlu, bu kısımların dekorasyon yapan firmalar tarafından kullanıldığını ifade etti. Narenciye üreticisine yol gösteren ya da sahip çıkan olmadığını dile getiren Çopuroğlu, "Bu ağaçlar 30 yaşında ancak kesmek zorundayız. Her geçen yıl masraflar artmasına rağmen narenciye fiyatları aşağıya gidiyor. Buna kimse çare bulamadı. Çevrenize baktığınızda ağaçların çok bakımsız olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni üreticinin para kazanamadığı için ağaçlarına bakamaması. Artık çevremde bulunan üreteciler içimiz kan ağlasa da ağaçlarımızı kesiyoruz. Bu ağaçların yerine başka ağaç dikerek yıllarca onun büyümesini bekleyeceğiz. Borçlarımız var onu nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz" dedi.

Beldelerinde bu yıl çok sayıda ağaç kestiğini anlatan ağaç kesme işi yapan Osman Afacan, ağaçları keserken üzüldüğünü, ancak elden gelen bir şey olmadığını söyledi. Her geçen yıl ağaçlarını kestiren çiftçinin sayısının arttığını belirten Afacan, narenciyeye çözüm bulunmazsa bu ağaç kesimlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious