Limon sezona kötü başladı

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'de yapılan limon ihracat sezonu dünyanın önemli limon üreticilerinden olan Arjantin'in piyasadan halen çekilmemesi nedeni ile kötü başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yaş Meyve-Sebze İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Gürbüz, liman ihracatında Arjantin'in önemli bir üretici olduğunu belirterek,"Arjantin her yıl biz ihracata başlarken piyasadan çekilmiş oluyordu. Fakat bu yıl halen Rusya'ya ihracat yapıyor. Bu nedenle limon ihracatı kötü açıldı."dedi.

İhracatın başladığında fiyatın 30 ykr civarında olduğunu ancak bu fiyatın 38 ykr'ye kadar tırmandığını dile getiren Gürbüz, bu fiyatların yüksek olduğunu, bu nedenle ihracatında olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Fiyatın 30 ile 33 ykr civarında olması gerektiğini ifade eden Gürbüz, Arjantin'in piyasadan çekilmesi ile ihracatın artmasını beklediklerini söyledi.

Öte yandan İhracatçılar Birliği web sayfasında Arjantin'den son geminin 22 Eylül'de çıktığını ve yaklaşık 18 gün sonra Avrupa limanlarına varacağını ifade edilerek, "Avrupa Birliği, Arjantin'in ihracatına 30 Eylül'den sonra gümrük vergisini arttırdığından dolayı bu tarihten sonra Avrupa Birliği'ne ihracat yapamıyor. Ayrıca Ağustos ayının ilk haftasında Arjantin'in Kuzey Doğusunda ısının düşmesi narenciyeyi olumsuz şekilde etkilendi. Diğer taraftan Rusya ve Avrupa'da Arjantin menşeli limon stoklarının hala fazla miktarda bulunuyor." denilerek ihracatçılar bilgilendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious